Kur'ân-ı Kerîm'de 'Hamd' kavramı
The concept of 'Hamd' In the holy Qur'ân
- Tez No: 339248
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GALİP GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kurân-ı Kerîmin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için öncelikle içinde geçen kelime ve kavramların bütünlük arz eden bir sistem dâhilinde, tutarlı bir yaklaşımla incelenmesi; ifade ettikleri anlamların ve kavram alanlarının da tam olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla elinizdeki çalışmada, Kurân-ı Kerîmde yer alan önemli kavramlardan biri olan hamd incelenmiştir. Türkçede övgü, senâ, şükür, ve medh gibi karşılıkları olan hamd, aslı itibariyle eksiksiz ve mükemmel mânâda yapılan övgünün adıdır. Bir kavram olarak ise hamdi, nimet olsun olmasın, iradeye dayalı (ihtiyârî) güzelliği, tazîm kastıyla, gönül hoşnutluğu içerisinde ve güzel bir şekilde övmek diye tanımlamak mümkündür. Kurân-ı Kerîmde farklı türevleriyle birlikte 68 yerde geçen hamd, Allâha has kılınan ve O?nu övmek için kullanılan bir kavramdır. Söz konusu kavram Kurân bütünlüğü içerisinde, bütün hamdlerin ve övgülerin yalnızca Allâha âit olduğunu ifade etmektedir. Bu çalışmada, hamd kelimesi önce semantik analiz yöntemiyle tahlil edilmiş ve bu kelimenin benzer övgü lafızlarıyla olan münâsebeti incelenmiştir. Sonra ise hamd kavramı, Kurân bütünlüğü açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to understand the Holy Qurân and its messages properly, it is first required to investigate and determine the exact meanings of concepts, words and expressions and their with a wholistic and coherent approach. Based on this fact, the concept of hamd, which is one of the most important concepts of the Holy Qurân, is examined in this research. Expressed and translated as övgü, sena, şükür and medh in Turkish Language, the term of hamd means all the praise completely and perfectly to Allâh, the creator of all the creations. The hamd can be conceptualized as a praise of kindness based on will in a glorifying, grateful and good manner, whether it is blessing or not. The hamd belongs to Allâh and it is used in the Qurân 68 times with the different derivatives to express praise only to Allâh. The concept and usage of hamd represents that all the praise and worship belongs to Allâh. In this study, the term of hamd was initially investigated through semantic analysis. Next, its relationship with similar expressions and concepts were analyzed. Finally, the concept of hamd is evaluated in terms of the integrity of the Holy Qurân.