Şeker hastalarında glikozillenmiş hemoglobin miktarının tespiti
Determination of glycosylated hemoglobin amount in diabetic patients
- Tez No: 604420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, 48 şeker hastası ve 48 sağlıklı şahıs için hemolzatta glikozillenmiş hemoglobin, açlık kan şekeri ve hemoglobi tespit edildi. Glikozillenmiş hemoglobin, tayini modifiye bir klorimetrik metod, açlık kan şekeri oksidaz yöntemine göre, Hemoglobin Sahli metoduna göre belirlendi. Kontrol grubu için glikozillenmiş hemoglobin, Açlık kan şekeri ve hemoglobin değeri X±SD olarak sırasıyla 1.82±0.36 µmol fruktoz/g Hb, 82.0±7.11 mg/100 ml, 15.35±0.8 g/dl bulunurken, şeker hastalar grubu için bu değerler sırasıyla 5.56±1.25 µmol fruktoz/g Hb, 279.99±55.96 mg/100 ml, 15.30.35±1.88 g/dl olarak bulundu. İstatistiki analizlr diabetli hastalar grubu ile kontrol grubunun glikozillenmiş hemoglobin ve açlık kan şekeri değerleri arasındaki farkın önemli (p0.001) olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, glycosylated hemoglobin, fasting blood glucose and hemoglobin estimared in erythrocytes from 48 diabetes and 48 healthy subject. By using a modified chlorimetric method, glucose oxidase method and Sahli method Glycosylated hemoglobin, fasting blood glucose and hemoglobin estimated in suject. In non-diabetics the glycosylated hemoglobin, Fasting blood glucose and hemoglobin value were found to be 1.82 ± 0.36 µmol fructose/g Hb, 82.0 ± 7.11 mg/100 ml, 15.35 ± 0.8 g/dl, respectively. In diabetics, these data were found to be 5.56±1.25 µmol fructose/g Hb, 279.99 ± 55.96 mg/100 ml, 15.30.35 ± 1.88 g/dl. When evaluated Statisticaly diabetes with controls between from this point of viev glycosylated hemoglobin and fasting blood glucose values is significant (p0.001).