Etkileşimli sesli okumanın öğrencilerin okuduğunu anlama, okuma motivasyonu ve akıcı okumalarına etkisi
The effect of interactive reading aloud on the reading comprehension, reading motivation and reading fluency of students
  1. Tez No: 604419
  2. Yazar: SÜMEYRA CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada etkileşimli sesli okuma (ESO) derslerinin öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerine, okuma motivasyonlarına ve akıcı okuma becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır ve açımlayıcı sıralı desen ile modellenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın nicel boyutunda öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğretmen ve öğrenci görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara iline bağlı Çankaya ilçesinde bir devlet okulunda yapılmıştır. Birinci deney grubunda 22, ikinci deney grubunda 20 ve kontrol grubunda 20 öğrenci olmak üzere toplam 62 tane 2. sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma 11 hafta sürmüştür. Araştırma kapsamında yapılan ESO derslerini bir deney grubunda araştırmacı bir deney grubunda ise sınıfın kendi öğretmeni yapmıştır. Önce nicel veriler daha sonra derinlemesine bilgilerle detaylandırılarak araştırmanın niteliğini arttırmak amacıyla nitel veriler toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak öğrencilerin okuduklarını anlama düzeylerini belirlemek için“Okuduğunu Anlama Rubriği”, okuma motivasyonu düzeylerini belirlemek için“Okuma Motivasyonu Profili”ölçeği ve akıcı okuma düzeylerini belirlemek için“Kelime Tanıma Yüzdesi”,“Okuma Hızı”ve“Okuma Prozodisi Rubriği”kullanılmıştır. Nicel verilere yönelik yapılan analizler sonucunda araştırmacı ve öğretmen tarafından Etkileşimli Sesli Okuma derslerinin yapıldığı deney gruplarında yer alan öğrencilerin; okuduğunu anlama, okuma motivasyonu ve akıcı okuma düzeylerinin mevcut Türkçe Dersi Öğretim Programına (2018) bağlı olarak ders yapılan sınıftaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel bulgulara yönelik öğrencilerden ve öğretmenlerden elde edilen görüşlerin analizlerine göre ise öğrencilerin ve öğretmenlerin genel olarak ESO derslerinden keyif aldıkları bu derslerin okuduğunu anlama, akıcı okuma, kelime öğretimi konusunda yardımcı olduğu, okumaya karşı merak ve ilgi oluşturduğu fikrinde oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of interactive reading aloud (IRA) courses on reading comprehension levels, reading motivation and fluent reading skills of students were examined. In the research, mixed method, within the scope of which both quantitative and qualitative methods are employed together, was used and the study was modeled with explanatory sequential design. In this regard, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative dimension of the study. In the qualitative dimension of the study, teacher and student opinions were included. The research was carried out in a public school in Çankaya district of Ankara in the academic year of 2017-2018. The research conducted with the participation of a total of 62 second grade students, as to include 22 students in one experimental group, 20 students in one experimental group and 20 students in the control group, lasted 11 weeks. The IRA courses within the scope of the research were instructed by the researcher in one experimental group and the classroom teacher in one experimental group. Quantitative data were first gathered and then elaborated with in-depth information; and following that, qualitative data were collected in order to improve the quality of the research. As quantitative data collection tool,“Reading Comprehension Rubric”to determine the students' reading comprehension levels,“Motivation to Read Profile”scale to determine their reading motivation levels and“Word Recognition Percentage”,“Reading Rate”and“Reading Prosody Rubric”to determine their fluent reading levels were used. As a result of the analyses based on quantitative data, it was concluded that the reading comprehension, reading motivation and fluent reading levels of the students in the experimental groups in which Interactive Reading Aloud courses were instructed by the researcher and the teacher of the class were higher, when compared to the students in the classroom where lessons were taught in line with the current Turkish Language Curriculum (2018). As for the qualitative data and based on the analyses of opinions expressed by the students and teachers, it was concluded that students and teachers generally enjoyed IRA courses and those courses were helpful in reading comprehension, fluent reading, teaching vocabulary and were considered to arouse curiosity and interest in reading.