İntrakranial kitle operasyonu geçirecek hastalarda propofol, desfluran ve isofluranın perioperatif kan glukoz düzeyine etkileri
Effects of profol, defluran and isofluran on perioperative blood glucose level in intracranial mass operation
- Tez No: 604421
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
GİRİŞ:Hiperglisemi özellikle nöroanestezide istenmeyen bir durumdur. Hastaların prognozunu olumsuz şekilde etkiler. Özellikle intrakranial tümör cerrahisinde, cerrahinin büyüklüğü, bilinç durumunun değerlendirilmesinin önemli olması, zaten artmış olan intrakranial basıncın hipergliseminin etkisiyle daha da artması gibi nedenlerle normogliseminin sağlanması gerekmektedir. Bunun için hiperglisemi yapmayan ajan seçimi gitgide önem kazanmaktadır. AMAÇ: İntrakranial tümör cerrahisinde propofol, isofluran ve desfluranın kan şekeri düzeylerine etkilerini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra olgular (n=90) 3 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu 2mg/kg propofol, 0,15mg/kg cis-atracurium, 2µ/kg fentanil ile yapıldı. Anestezi idamesi Grup İ (isoflurane grubu)'de 0,5-1 MAC konsantrasyonda isoflurane ve 0,5 µ/kg/dk ultiva infuzyonu, Grup D (desflurane grubu)'de 6-8 MAC konsantrasyonda desflurane ve 0,5µ/kg/dk ultiva infuzyonu ve Grup P (propofol grubu)'de 4-6 mg/kg propofol ve 0,5 µ/kg/dk ultiva infuzyonu ile sağlandı. Tüm hastaların preoperatif (TO), entübasyondan sonraki 2. dakikada (T1), anestezik ajan uygulamasına başlandıktan sonraki 5. Dakikada(T2), cerrahi insizyonun başlamasından sonraki 5.dakikada(T3) ,ardından operasyonun 1. saatinde (T4) , operasyonun 2. saatinde (T5), operasyonun 3. saatinde (T6) , operasyonun 4. saatinde (T7) ve operasyonun 5. saatinde (T8) kan şekeri düzeyleri Optium® Abbot marka kan şekeri cihazıyla ölçüldü. Aynı zamanlarda ölçülen sistolik arter basıncı değerleri le kaydedildi. BULGULAR: Grupların zamana göre kan şekeri düzeyleri karşılaştırıldığında grup P'nin değerleri grup D'ye göre operasyonun 1. saatinde (T4) (99,13±16,14-117,07±21,82 p=0,02), operasyonun 2. saatinde(T5) (109,07±21,39-125,22±21,33 p=0,034), 3. saatinde (T6)(111,86±19,14-137,39±28,16 p=0.004) ve operasyonun 5. saatinde de (T8) (100,83±13,24 -138,50±32,45 p=0,044) anlamlı derecede düşük bulundu. Yine kan şekeri değerlendirmelerinde grup P'de grup I'ye göre operasyonun 2. saatinde(T5) (109,07±21,39-123,44±32,35 p=0,034) ve 3. saatinde (T6) (111,86±19,14-133,95±29,22 p=0,004) anlamlı derecede düşük bulundu. Grupların zamana göre SAB değerleri karşılaştırıldığında grup D'nin değerleri grup P'ye göre anestezik ajan başlandıktan sonraki 5. dakikada(T2) (102,57±15,93-112,47±14,46 p=0,037), cerrahi başladıktan sonraki 5. dakikada(T3) (106,86±15,33-117,97±8,48 p=0,08), operasyonun 1. saatinde(T4)(99,68±11,15-107,23±13,22 p=0,045), operasyonun 2. saatinde(T5) (100,70±8,38-112,33+12,06 p=0,01), operasyonun 4. saatinde (T7) (101,56±10,47-116,67±14,07 p=0,014) anlamlı derecede düşük bulundu. Yine operasyonun 4.saatinde SAB değerleri karşılaştırıldığında grup D'de grup I'ye göre anlamlı derecede düşük bulundu(101,56±10,47-126,11±21,91 p=0,014). SONUÇ: Propofol uygulanan grupta kan şekeri düzeyleri diğer ajanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu. Hatta operasyon süresi 4 saati geçince preoperatif kan şekeri düzeylerinin de altına indi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında kan şekeri düzeylerinin yükselmesinin istenmediği beyin cerrahisi gibi özellikli vakalarda veya zaten kan şekeri düzeyi yüksek olan operasyon süresi 4 saati aşacak vakalarda propofol ve ultivanın iyi bir seçenek olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION : Hyperglycaemia is an undesirable condition especially in neuroanesthesia. It has a negative effect on the prognosis of the patients. Especially in intracranial tumor surgery, normoglycemia should be maintained due to reasons such as the magnitude of the surgery, the importance of evaluating the state of consciousness, and the already increased intracranial pressure increases with the effect of hyperglycemia. Therefore, the selection of agents that do not carry out hyperglycemia is becoming more and more important. PURPOSE : To compare the effects of propofol, isofluran and desfluran on blood sugar levels in intracranial tumor surgery . MATERIAL AND METHOD : After the approval of the ethics committee and patients, the cases (n=90) were divided into 3 groups . Anesthesia was induced with 2 mg / kg propofol , 0,15mg / kg cis- atracurium, and 2μ / kg fentanyl. Maintenance of anesthesia was provided in group I (isoflurane group) with 0.5-1 MAC concentration isoflurane and 0.5 µ / kg / min ultiva infusion, in Group D (desflurane group) with 6-8 MAC concentration desflurane and with 0.5µ / kg / min ultiva infusion and 4-6 mg / kg propofol and 0.5 µ / kg / min ultiva infusion in Group P (propofol group). The 2nd minute after the preoperative intubation (T1), the 5th minute after the application of anesthetic agent (T2), the 5th minute after the start of the surgical incision (T3), the 1st hour of the operation (T4), the 2nd hour of the operation (T5), the 3rd hour of the operation (T6), the 4th hour of the operation (T7) and the 5th hour of the operation blood glucose levels were measured with Optium® Abbot brand blood glucose meter. Systolic arterial pressure values measured at the same time were also recorded. RESULTS : When the blood glucose levels of the groups were compared according to time, the values of group P were significantly lower compared to group D at the 1st hour of operation(T4) (99.13 ± 16.14 to 117.07 ± 21.82 p = 0.02), 2nd hour of operation( T5) (109,07 ± 21,39-125,22 ± 21,33 p = 0,034), 3rd hour(T6) (111,86 ± 19,14-137,39 ± 28,16 p = 0.004) and 5th hour of operation(T8) (-138.50 ± 32.45 100.83 ± 13.24 p = 0.044). Again, in blood glucose evaluations, group P was significantly lower than group I at the 2nd( T5) (109.07 ± 21.39 to 123.44 ± 32.35 p = 0.034) and the 3rd hour of the operation(T6) (111, 86 ± 19.14 to 133.95 ± 29.22 p = 0.004). When the SAB values of the groups were compared according to time, the values of group D were found to be significantly lower compared to group P at the 5th minute after starting the anesthetic agent( T2) (102.57 ± 15.93 to 112.47 ± 14.46 p = 0.037), at the 5th minute after the surgery( T3) (106.86 ± 15.33-117.97 ± 8.48 p = 0.08), at the 1st hour of the operation( T4) (99.68 ± 11.15-107.23 ± 13 , 22 p = 0.045), at the 2nd hour of the operation( T5) (100.70 ± 8.38-112.33 + 12.06 p = 0.01), at the 4th hour of the operation(T7) (101.56 ± 10 , 47 to 116.67 ± 14.07 p = 0.014). Again, when SAB values were compared at the 4th hour of the operation, group D was significantly lower than group I (101.56 ± 10.47 to 126.11 ± 21.91 p = 0.014). CONCLUSION : Blood sugar levels were significantly lower in the propofol group compared to other agents. In fact, after the time of operation exceeded 4 hours, it also decreased below the preoperative blood sugar levels. Considering these results, it has been concluded that propofol and ulnavan may be a good option in special cases such as neurosurgery where blood glucose levels are not desired to increase, or in cases where the operation time with an already high blood sugar level will exceed 4 hours.