Koroner arter hastalığının non-invaziv tanısında eğzersiz stres testi ile smültan dobutamin stres ekokardiyografi ve technetium-99m isonitrilesingle photon emission komputerize tomografinin karşılaştırılması
Exersize stress testing with simultaneus dobutamine stress echocardiography and technetium-99m isonitrile single photon emission computerizedtomography for diagnosis of coranary artery disease
  1. Tez No: 604424
  2. Yazar: HALİL LÜTFİ KISACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞULE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Koroner arter hastalığının non-invaziv tanısında eğzersiz stres testi ile smültan dobutamin stres ekokardiyografi ve Technetium-99m isonitrilesingle photon emission komputerize tomografinin karşılaştırılması. Koroner Arter Hastalığının (KAH) tanısında egzersiz stress testi ile simültan dobutamin stress ekokardiyografi ve technetium-99m isonitrile single-photon emission kompütürize tomografinin (mibi SPECT) değerini karşılaştırmak için , şüpheli yada kanıtlanmış KAH bulunan 69 hastaya anti anginal tedaviye ara verildikten sonra simültan stress ekokardiyografi ve mibi SPECT ile treadmill egzersiz elektrokardiyografi yapıldı.Dobutamin ekokardiyografi ve mibi SPECT testleri egzersiz tesinden daha yüksek sensitivite gösterdi (sırasıyla %94 ve %60 , p0,05) dobutamin stress ekokardiyografi hem mibi SPECT'ten hemde egzersiz testinden yüksek spesifite gösterdi (sırasıyla %86 %64 , p< 0,05 ,her iki test için). Dobutamin ekokardiyografi ve mibi SPECT'in tanısal doğruluğu egzersiz testinden daha yüksekti(sırasıyla %91 ve %61 , p0,05).Dobutamin stress ekokardiyografi ve mibi SPECT sonuçları 52 hastada birbirleri ile uyumluydu(%75 , kappa - 0,55).Bölgesel analiz yapıldığı zaman stress ekokardiyografi ve mibi SPECT arasındaki uyum 207 bölgede %80 idi(kappa-0,52).Dobutamin stress ekokardiyografide uzak koroner arter hastalığı için sensitivite %55 , spesifite %73 olarak bulundu. Dobutamin stress ekokardiyografi ve mibi SPECT'in KAH tanısında egzersiz elektrokardiyografiye üstünlükleri vardır ve dobutamin stress ekokardiyografi mibi SPECT'e kabul edilir bir alternatifdir.
Özet (Çeviri)
Comparison of exercise stress testing with simultaneous dobutamine stress echocardiography and technetium-99m isonitrile single-photon emission computerized tomography for diagnosis of coronary artery disease. The object of our study was to compare the value of exercise stress testing with simultaneous dobutamine stress echocardiography and technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography for the diagnosis of coronary artery disease. Sixty-nine patients with either suspected or proven coronary artery disease underwent simultaneous dobutamine technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography and stress echocardiography, and treadmill exercise electrocardiography. Dobutamine echocardiography and technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography revealed a higher overall sensitivity than exercise testing (94 vs 60%, P < 0.001), but dobutamine stress echocardiography showed a higher specificity than both technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography and exercise testing (86 vs 64%, P < 0.05, for both tests). In addition, the diagnostic accuracy of dobutamine stress echocardiography and technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography was higher than that of exercise testing (91 vs 61%, P < 0.001; 86 vs 61%, P < 0.001, respectively). Dobutamine stress echocardiography and technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography are superior to exercise testing in the diagnosis of coronary artery disease, and dobutamine stress echocardiography can act as an alternative to technetium-99m isonitrile single-photon emission computed tomography.