Efor testinin koroner arter hastalığını öngörücülüğüne mikroalbuminürinin katkısı
The relationship between microalbuminuria and coronary artery disease in patients with positive treadmill stress test
  1. Tez No: 336416
  2. Yazar: AHMET UĞUR BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ İLERİGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ:Koroner arter hastalığı tanısında en sık kullanılan, invazif olmayan tanı yöntemi olan egzersiz stres testinin duyarlılık ve özgüllüğünün düşük olması, bu testin klinik kullanımdaki yararını sınırlamaktadır. Bu çalışmada kardiyovasküler hastalık ile ilişkisi çeşitli populasyonlarda gösterilmiş olan mikroalbuminürinin efor testi pozitif olan hastalarda anlamlı koroner arter darlığı ile ilişkisi araştırılmıştır.MATERYAL/METOD:Çalışmaya efor testi pozitifliği(Bruce protokolü) nedeniyle koroner anjiyografi yapılan 99 hasta (61 erkek, 38 kadın, ortalama yaş 56,3) alınmış olup, hastaların işlem öncesi spot idrarda albumin değerleri incelenmiştir. Koroner arter hastalığı ve/veya renal yetersizliği olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Koroner anjiyografide herhangi bir koroner arterde %50'den fazla darlık bulunması anlamlı olarak kabul edilmiştirSONUÇLAR:Toplamda 28 hastada (%28,3) mikroalbuminürinin mevcut olduğu görülmüş olup, hastaların 47'sinde (%47,4) anlamlı koroner arter darlığı(KAD) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Microalbuminuria and Coronary Artery Disease in Patients with Positive Treadmill Stress TestAIM:The relatively low sensitivity and specificity of the exercise stress test, one of the most commonly used non-invasive diagnostic tests for coronary artery disease, limits its usefulness in clinical practice. The co-existence of coronary artery disease and microalbuminuria, which is known to be associated with endothelial dysfunction, has been demonstrated in various patient populations. In this study, the relationship between presence of microalbuminuria and significant coronary artery disease in patients with positive exercise stress test was planned to be investigated.MATERIAL & METHOD:A total of 99 clinically stable patients who underwent coronary angiography for positive treadmill exercise stress tests (Bruce protocol) were enrolled. Mean age was 56.3 years (61 males, 38 females). The presence of microalbuminuria on spot urine analysis was determined retrospectively. Patients with prior history of documented coronary artery disease or renal dysfunction were excluded. Significant coronary artery disease was defined as ? 50% stenosis of at least one coronary artery on coronary angiography.RESULTS:In 28 patients (28.3%) microalbuminuria was detected. A total of 47 (47.4%) of patients had significant coronary artery disease determined by coronary angiography.