Uçak bakım liselerinde insan faktörleri modülüne yönelik öğrenci tutum ve görüşleri ile başarılarının incelenmesi
Students' attitudes and opinions about human factors module in aircraft maintenance high schools
  1. Tez No: 604428
  2. Yazar: SULTAN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, Education and Training, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ulaşımın hızlı ve konforlu bir biçimde sağlanması ve havayollarının daha emniyetli bir ulaşım sağlaması havayolu ulaşımını insanların yoğunlukla tercih etme sebeplerindendir. Havacılığın yapıtaşlarından biri olan emniyetin sağlanabilmesi amacıyla personellere eğitim verilmekte ve bu sayede insan faktörü kaynaklı hatalar ve riskler en az düzeye indirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Uçak Bakım Liselerinde verilen İnsan Faktörleri Modülü'ne yönelik öğrenci görüşleri ile tutumlarını belirlemek ve öğrenci tutumlarıyla derse ilişkin akademik başarıları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı öğrencileri tutumlarının çalışma kapsamında ele alınan demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Çalışma, Antalya ilinde Aksu uçak bakım lisesinde 11. Sınıfta öğrenim gören 71 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında lise öğrencilerinin İnsan Faktörleri modülüne ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından tutum ve görüş ölçeği geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında betimsel istatistikler, t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 4 alt boyut ve 15 maddeden oluşan bir ölçek geliştirilmiş ve bu ölçeğin güvenirlik katsayısının 0,80 olduğu belirlenmiştir. Çalışmada öğrenci tutumlarının ele alınan demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca öğrencilerin insan faktörleri modülüne ilişkin tutumları ile öğretmenin modülde yer alan konulara ilişkin ne düzeyde yeterli olduğuna yönelik görüşleri arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fast and comfortable transportation and the safer transportation of the airlines are among the reasons why people prefer the transportation. The aim of this study is to determine student attitudes towards Human Factors Module given in Aircraft Maintenance High Schools and to examine whether there is any relationship between student attitudes and academic achievement. Another aim of the study is to determine whether students' attitudes differ according to the demographic variables covered in the study. The research was carried out with 71 students in the 11th grade with the students of the Department of Aircraft Maintenance Technician and Body Engine in Antalya. Within the scope of the study, attitude scale was developed by the researcher in order to determine the attitudes of high school students towards the Human Factors module. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-tests and variance analysis were used. Within the scope of the study, a scale consisting of 4 sub-dimensions and 15 items was developed and the reliability coefficient of this scale was determined to be 0.80. In the study, it was determined that student attitudes did not show a significant difference according to the demographic variables. In addition, it was determined that there was a positive and low level statistically significant relationship between the attitudes of the students to the human factors module and the opinions of the teacher about the level of competence of the subjects in the module.