Sinop ili durağan ilçesi mahrama dokumaları ve yeni tasarımlar
Sinop province duragan district mahrama weavings and new designs
- Tez No: 604443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mahrama dokumacılığı geçmişten günümüze kadar süregelen kültürel varlığımızın en değerli ögelerinden biridir. Mahrama dokumacılığının; teknolojinin gelişmesi, yaşam şartlarının değişmesi ile üretimi giderek azalmıştır. Günümüz de ise az sayıda da olsa dokunmaktadır. Bu araştırma ile Sinop ili Durağan ilçesi mahrama dokumaları tespit edilmiş ve fotoğraflarla belgelenerek katalog oluşturulmuştur. İncelenen 31 adet dokumanın teknik özellikleri, boyutları, kullanılan araç-gereçler, renk, motif ve kompozisyon özellikleri belirlenmiş olup dokumacılıkla uğraşan 9 bireye karşılıklı görüşmeler ile anket uygulanmıştır. Uygulanan anketler sonucunda elde edilen verilerin frekans ve yüzde dağılım tablolarının analizleri yapılarak yorumlanmıştır. İncelenen mahrama dokumalarının detaylı fotoğrafları çekilmiştir. Yörede araştırma sonucunda bulunan ürünlerin geleneksel motif ve kompozisyonlarının bilgisayar ortamında çizimi yapılarak orijinal örnekleri ile birlikte sunulmuştur. Mahrama örneklerinden esinlenerek on adet güncel tasarım ve üç adet kanaviçe işleme yapılıp ürüne dönüştürülmüştür. Bu çalışma sonucunda Sinop merkez ve Durağan ilçesinde bulunan mahramaların unutulmaması, gelecek nesillere aktarılması ve literatüre yeni çalışmalar kazandırmak açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional Mahrama weaving, which is about to disappear, is one of the most valuable elements of our cultural existence that has continued from the past to the present. Mahrama weaving, with the development of technology and the changing of living conditions, production has gradually decreased. Today, however, a small number of woven. With this research, Mahrama weavings of Duragan district of Sinop were determined and cataloged by photographs. Technical characteristics, dimensions, tools, materials, color, motif and composition characteristics of 31 weaves were determined and 9 individuals engaged in weaving were surveyed by mutual interviews. The frequency and percentage distribution tables of the data obtained from the questionnaires were analyzed and interpreted. Detailed photographs of Mahrama weaves were taken. The traditional motifs and compositions of the products found in the region as a result of the research are drawn on computer and presented with their original samples. Inspired by Mahrama examples, ten contemporary designs and three cross-stitches were processed and turned into products. As a result of this study, it is of great importance in terms of not forgetting Mahramas is Sinop center and Duragan district, transferring them to future generations and gaining new studies in literature.