Merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının körlere yönelik mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri
Vocational training and rehabilitation services of central and local governments and civil society organizations
  1. Tez No: 604442
  2. Yazar: ESAT İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada, kör bireylerin istihdamına yönelik sosyal politika uygulamalarından biri olan mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin önemi ve gerekliliği, İstanbul ilinde yaşayan kör bireyler üzerinden anlatılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kör bireylerin eğitim, sağlık hizmeti, meslek seçimi, istihdam, bağımsız yaşam ve toplumsal hayata katılım alanlarında yaşadıkları sorunların, mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada veriler literatür tarama yolu ve körler ve körlere yönelik faaliyet yapan kurum ve kuruluşlarda görevli personelle yapılan görüşme ve gözlemler yolu ile elde edilmiştir. Bu çalışma, kör bireyin kendisine ve ailesine psiko-sosyal rehabilitasyon ve topluma sosyal rehabilitasyon hizmetleri verilmeden, iş ve meslek listeleri oluşturulmadan, gelir desteği ile istihdam arasında bağlantı kurmadan, eğitimin tüm kademelerindeki engelleri ortadan kaldırmadan ve özellikle erişilebilirlik sorununu çözmeden, körlere verilecek mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin, kör bireylerin ekonomik olarak katma değer üretebilecek duruma gelebilmeleri için yeterli olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance and necessity of vocational education and rehabilitation services, which is one of the social policy applications for the employment of blind individuals, is explained through blind individuals living in Istanbul. The main purpose of this study is to reveal the negative effects of blind individuals in the areas of education, health care, career choice, employment, independent life and participation in social life. The data were obtained through literature review and interviews and observations with the staff in the institutions and organizations operating for the blind and blind. In this study, the blind person himself and his family psycho-social rehabilitation and social rehabilitation services to the community, without creating work and occupational lists, linking income support and employment, eliminating the obstacles at all levels of education and especially accessibility, vocational training and blindness It has shown that rehabilitation services are not sufficient for blind individuals to become able to produce added value economically.