Protein kaybettirici enteropatilerde kompleman aktivasyonu ve CD55 eksikliği oranının araştırılması
Investigation of complement activation and CD55 deficiency ratio in protein-losing enteropathy
- Tez No: 604469
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZHAN ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Protein kaybettirici enteropati (PKE), serum proteinlerinin gastrointestinal sisteme aşırı derecede kaybedilmesini tanımlayan ve farklı etiyolojilere bağlı gelişen bir tablodur. Yakın zamanda tanımlanan CHAPLE sendromu kalıtsal CD55 eksikliğine ikincil gelişen bir kompleman hastalığıdır. Önemli bir kompleman düzenleyici protein olan CD55'in yokluğuna ikincil olarak kompleman yolağının aşırı aktivasyonu sistemik tromboz ve intestinal lenfanjiektaziye yol açar ve hastalar protein kaybettirici enteropati ile başvurur. PKE'lerde CD55 eksikliğinin belirlenmesi ileri incelemelerin planlanması ve tedavi yönetimi açısından önemlidir. Çalışmamızın 3 temel amacı mevcuttur: i. Etiyolojisi bilinmeyen PKE hastalarında CHAPLE hastalığı sıklığı ve sorumlu CD55 gen mutasyonlarının belirlenmesi; ii. CHAPLE ile CHAPLE dışı PKE'lerin klinik ve laboratuvar özelliklerinin kesişimi ve farklılıklarının ortaya konulması; iii. Plazmada anaflatoksin aktivitesinin ölçümü ile C3a, C4a ve C5a moleküllerinin CHAPLE ve CHAPLE-dışı PKE'lerde kompleman yolağının aktivasyonunu test etmedeki rolünün araştırılması. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı'na etiyolojisi bilinmeyen PKE tanısıyla yönlendirilen 43 hastadan CD55 ifadesi çalışıldı. Bu çalışma kapsamında verilerine ulaşılabilen 36 hasta ve ailesi ileri çalışmalara dahil edildi. Hastalara ait klinik veriler toplandı, aile ağaçları çizildi. Olguların yanı sıra erişilebilen aile bireylerinden periferik kan örnekleri alınarak akım sitometri yöntemiyle CD55 ifadesi çalışıldı. CD55 ifadesi düşük bulunan hastalar CHAPLE grubunu, normal olanlar ise CHAPLE-dışı PKE grubunu oluşturdu. Katılımcılardan DNA izolasyonu yapılarak CD55 tüm gen sekanslaması yapıldı ve mutasyon analizi ile CHAPLE tanısı doğrulandı. Kompleman aktivitesinin fonksiyonel tespitine yönelik olarak plazma anaflatoksin (C3a, C4a ve C5a) ölçümü akım sitometrede boncuk kullanımına dayalı bir kit ile gerçekleştirildi. Bu test önce sağlıklı insan plazması kullanılarak optimize edildi ve laboratuvarımızda oturtuldu. Hastalar ve kontrollere ait biyolojik örnekler biyobankalandı, gerekli hazırlıklar sonrasında ölçüm tek seferde yapıldı. Bulgular: Çalışmamız kapsamında etiyolojisi bilinmeyen PKE'ler arasında CHAPLE hastalığı oranı %61 (26/43) bulundu. Daha önce bildirilenlerin yanı sıra henüz tanımlanmamış 8 yeni mutasyon saptandı (p.N44Kfs*17, p.L15Sfs*46, p.M1?, p.N117Lfs*11, c479-2A>G, p.L315*, p.G.348, p.T192Rfs*10). CHAPLE hastalığının erken çocukluk dönemi dışında daha geç bulgu verebildiği görüldü. İlginç olarak aile taramasında semptom tariflemeyen bazı bireylerde homozigot CD55 gen mutasyonu saptandı. Bunların bazılarında hipoproteinemi görülürken (subklinik PKE) diğer bazılarının klinik ve laboratuvar incelemelerinde herhangi bir bozukluk saptanmadı (inkomplet penetrans). İlerleyen zamanlarda aktif hastalık geliştirmeleri olası olmakla beraber şu an için aktif yakınmaları olmaması dikkat çekici idi. CHAPLE ve CHAPLE-dışı PKE'lerin klinik özellikleri karşılaştırıldığında CHAPLE dışı PKE hastalarının daha erken yaşta bulgu verdiği görüldü (ortalama 6 ay). Bu grupta da doğumdan itibaren semptomatik olan hastaların varlığı CHAPLE hastalığında olduğu gibi genetik bazı faktörlerin etiyolojide rol oynayabileceğine işaret etmekteydi. CHAPLE grubunda geçmişte inflamatuar barsak hastalığı (İBD) tedavisi alma öyküsü ve barsak rezeksiyonu nedeniyle cerrahi operasyon hikayesi anlamlı derecede fazla bulundu (sırasıyla, p=0,004 ve p=0,013). CHAPLE hastalarında tromboz, trombositoz ve hiperlipidemi bulguları daha sık gözlenmekteydi. Ancak CHAPLE dışı PKE grubunda da bir hastada tromboz, bir hastada ise sonradan gelişen renal trombotik mikroanjiopati izlendi. Hastaların plazma örneklerinden kompleman aktivitesi ölçümleri yapıldı. Toplam 24 CHAPLE, 5 CHAPLE dışı PKE, 16 sağlıklı kontrol plazmasından C3a, C4a ve C5a ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Protein losing enteropathy (PLE) is a gut condition characterized by excessive loss of serum proteins into the lumen, which can be caused by broad etiologies. CHAPLE syndrome, a complement disorder, is one of the recent members ofPLE that results from hereditary loss of CD55 protein. Excessive activation of complement system due to loss of this complement regulator leads to systemic thrombosis and intestinal lymphangiectasia that accounts for the gastrointestinal protein wasting. Clinical testing of PLE patients for CD55 deficiency has important implications, including the planning of subsequent diagnostic investigations and determination of therapies. The current study has 3 main aims: i. To investigate the frequency of CHAPLE syndrome among PLEs of uncertain etiology and discover pathogenetic CD55 mutations; ii. To elucidate the intersections and differences between CHAPLE and non-CHAPLE PLEs in terms of their clinical presentation and laboratory characteristics; iii. Measurement of plasma anaphylatoxins, C3a, C4a and C5a, with the purpose of testing if these biomolecules could mirror the complement activity in CHAPLE syndrome, and potentially, determine complement activation in the non-CHAPLE PLE group. Method: We studied 43 PLE patients with unknown etiology who were referred to Marmara University School of Medicine, Department of Pediatric Allergy and Immunology for molecular investigation. Thirty six subjects with complete clinical data were included in the prospective analyses. Clinical data was obtained and family pedigrees drawn. Peripheral blood samples were obtained from the patients as well as available family members to test for CD55 expression by flow cytometry. The patients with low CD55 expression constituted the CHAPLE group and those with intact CD55 the non-CHAPLE group. DNA isolation was performed, followed by Sanger sequencing of the CD55 gene that confirms the diagnosis. A bead-based flow cytometry kit was used to quantify plasma anaflatoxins C3a, C4a, and C5a. This test was first optimized using normal human plasma. The biological samples of the patients and healthy controls were bio-banked and the actual measurements were performed at once when frozen samples were thawed on the same day. Results: In our study, the rate of CHAPLE syndrome was found to be 61% (26/43) among PLEs tested. In addition to the previously identified variants, we now report on 8 novel CD55 gene mutations (p.N44Kfs*17, p.L15Sfs*46, p.M1?, p.N117Lfs*11, c479-2A>G, p.L315*, p.G.348, p.T192Rfs*10). We found that CHAPLE syndrome can become manifest later in childhood. Interestingly, our study identified certain family members with homozygous CD55 gene mutations who do not describe any symtpoms; while a proportion of them appeared hypoproteinemic some others showed no laboratory abnormalities at all (incomplete penetrance). A comparison of the clinical features of CHAPLE syndrome with non-CHAPLE PLEs showed that the latter group presented at an earlier age (mean 6 months). The occurrence of symptoms even in the neonatal period may point to potential genetic etiologies, similar to CHAPLE syndrome. The use of inflammatory bowel disease (IBD) medications and bowel resection surgery were significantly more common in the CHAPLE group (p = 0.004 and p = 0.013). Likewise, thrombosis, thrombocytosis and hyperlipidemia were more frequent among the CHAPLE patients. Interestingly, a positive history of thrombosis in one patient and an emerging renal thrombotic microangiopathy in onother case in the non-CHAPLE PLE group suggested cross-activation of coagulatory pathway that is characteristic of CHAPLE syndrome. We have undertaken assays to test functional complement activation from the plasma samples. Plasma C3a, C4a and C5a levels were measured in 24 patients from the CHAPLE group, 5 from non-CHAPLE PLEs, and 16 healthy controls.