Erken başlangıçlı bağırsak hastalıklarında protein kaybettirici enteropati ve inflamatuar bağırsak hastalıklarının ayırt edici ve ortak özellikleri
Distinctive and common features of protein-losing enteropathy and inflammatory bowel diseases in early-onset intestinal disorders
- Tez No: 829031
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH), genellikle multifaktöriyel bir hastalık olmakla birlikte çocuklarda, özellikle 6 yaşından küçük olanlarda ortaya çıkan bazı formları monogenik etyolojiye sahiptir (mİBH) ve 100'den fazla çeşit genle ilişkilendirilmiştir. İmmün sistemin bir ya da daha fazla elemanını tutan bozukluklar (Doğuştan Bağışıklık Kusurları, DBK) ve / veya barsakların yapısal elemanlarına ait anormallikler mİBH ile başvuruya neden olabilir. Altta yatan mekanizmaların belirlenmesi tedaviyi şekillendirme bakımından yüksek öneme sahiptir. mİBH'nın moleküler etyolojileri son 10 yılda yeni yeni aydınlatılmaya başlamış olup farklı mekanizmalarla ortaya çıkan hastalıkların (etkilenmiş hücre ve moleküler yolaklar) fenotipik spektrumları henüz tam olarak belirlenmemiştir. Ağrılıklı olarak gastroenteroloji ve klinik immünoloji hekimlerince izlenen mİBH'lar pekçok sistemi etkileyen anormallikler sergilediğinden, tanı ve tedavi süreçleri multidisipliner ve bütüncül bakış açısı ile ele alınmalıdır. Amaç: Bu çalışmada moleküler etyolojileri aydınlatılmış ya da kuşkulu mİBH olgularının klinik, immünolojik ve genetik özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve insan fenotip ontolojisi kullanılarak semptomatoloji ve patolojik bulguların spektrumu gözden geçirilmiştir. Güncel mİBH sınıflandırma sistemleri ve DBK sınıflandırmaları kullanılarak farklı kategorilerdeki hastaların fenotipik benzerlikleri ve ayrıştıkları noktalar incelenmiştir. Makine öğrenmesi algoritmaları ile klinik bulgular ve immünolojik testlerin moleküler tanı ve hastalık kategorilerini öngörme potansiyelleri araştırılmıştır. Yöntem: Marmara Üniversitesi Çocuk Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı'nın öncülüğünde yürütülen ulusal mİBH çalışmasına dahil edilmiş olguların dosyaları gözden geçirilmiştir. Çalışma evreni farklı kohortlardan oluşmaktadır: Primer protein kaybettirici enteropati (PKE) tanılı olgular, immün disregülasyon kohortunda çalışılan ve gastrointestinal bulguları olan hastalar, immün yetmezlik ile takip edilen ve eş zamanlı gastrointestinal bulguları olan hastalar. Rastgele Orman ve Gradyan Arttırma algoritmaları kullanılarak farklı parametrelerin mİBH ve DBK sınıflandırmalarını öngörme başarısı test edilmiştir. Bulgular: Çalışma için 520 dosya incelenmiş ve bunlardan 200'ü ileri inceleme için seçilmiştir. Seçilen hastaların %36'sının kız, %64'ünün erkek olduğu görülmüştür. Hastaların %61'inde akraba evliliği tespit edilmiştir. Hastaların %66'sında genetik mutasyon saptanmıştır. DBK sınıflamasının neredeyse tüm sınıflarından, toplamda 53 farklı genetik mutasyon görülmüştürü. Genetik mutasyonu tespit edilen hastaların %80'inde mİBH ilişkili genetik mutasyon gözlenmiştir. Hastaların immün fenotiplemelerinde, ait oldukları sınıfları işaret eden motifler olduğu görülmüştür. Bu motiflerin aynı sınıfın ishal ile seyretmeyen mutasyonları ile benzer olduğu görülmüştür. Çalışmadaki hastalarda, geniş sayıda organ ve sistemde, toplamda 481 farklı fenotipik özellik gözlenmiştir. Hasta başına tespit edilen fenotipik özellik ortancasının 19 (IQR 14 - 24)'dur. Fenotipik özellikler kullanılarak yapılan makine öğrenim denemelerinde, hastanın tanısına işaret edebilecek özellikler tespit edilmiştir. Sonuç: Klinik öykü, fizik inceleme, temel biyokimyasal testler, fenotipe özgü planlanan akım sitometri çalışmaları hastalık kategorilerini kabaca belirleyebilse de klinik spektrumun genişliği ve sınıflar arası örtüşmeler moleküler tanıyı ön görecek hassas bir modele olanak tanımamaktadır. Öte yandan saptadığımız bazı fenotipik ontoloji terimlerindeki kümelenmeler dikkat çekici bulunmuştur. Egzom ve genom sekanslamaları gibi genetik incelemeler erken dönemde planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammatory Bowel Diseases (IBD), although typically multifactorial in nature, can manifest as specific monogenic forms (mIBD) in children, particularly those under the age of 6. These monogenic forms are linked to over 100 different genes.. Conditions impacting the immune system's components, known as Primary Immunodeficiencies (PIDs), as well as abnormalities in the structural elements of the intestines, can contribute to the development of mIBD. Understanding these underlying mechanisms is of paramount importance in guiding treatment strategies. The molecular etiologies of mIBD have only begun to be elucidated in the last decade, and the phenotypic spectrums of diseases arising from different mechanisms (affected cells and molecular pathways) have not yet been fully determined. mIBDs are primarily managed by gastroenterologists and clinical immunologists, but it is crucial to recognize that these conditions involve abnormalities affecting multiple systems. Therefore, a multidisciplinary and holistic approach should be employed in both the diagnosis and treatment processes. Objective: In this study, we conducted a comprehensive evaluation of the clinical, immunological, and genetic features in cases with confirmed or suspected molecular etiologies of mIBD. We systematically reviewed the spectrum of symptoms and pathological findings using human phenotype ontology, analyzing both the commonalities and distinctions among patients falling into various categories according to the current mIBD and PID classifications. Furthermore, we explored the feasibility of machine learning algorithms to predict molecular diagnoses and disease categories by leveraging clinical data and immunological test results. Method: We conducted a review of the medical records of individuals who were part of the national mIBD study conducted by the Department of Pediatric Allergy and Immunology at Marmara University. The study population is diverse and includes several cohorts: individuals diagnosed with Primary Protein-Losing Enteropathy (PKE), patients from the immune dysregulation cohort presenting with gastrointestinal symptoms, and patients with concurrent immunodeficiency and gastrointestinal symptoms who are under medical follow-up. Using Random Forest and Gradient Boosting algorithms, the predictive success of different parameters for mIBD and PID classifications has been tested. Results: While the clinical history, physical examination, basic biochemical tests, and phenotype-specific targeted flow cytometry studies can roughly determine disease categories, the breadth of the clinical spectrum and the overlaps between classes do not allow for a precise model to predict molecular diagnosis. On the other hand, we have found certain clusters in the phenotypic ontology terms we identified to be noteworthy. Genetic investigations such as exome and genome sequencing should be planned early on.