Tip 2 diyabetli hastalarda giyilebilir teknoloji, mobil uygulama destekli ve gözetimli egzersiz eğitiminin etkileri
Effects of wearable technology and smart mobile phone applications based exercise training and supervised exercise training in patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 604468
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLDEN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Geliştirilen online egzersiz platformunun, akıllı telefon mobil uygulaması ve giyilebilir teknoloji akıllı bileklik aracılığıyla Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) olan bireylerde etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Klinik araştırma aşamasında, çalışmamıza 84 T2DM'li birey dahil edildi ve randomize 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplara haftada 3, 12 hafta boyunca dirençli, aeorobik, denge ve germe egzersizleri uygulandı. Grup 1 gözetimli egzersiz grubu fizyoterapist gözetiminde takip edilirken, Grup 2, akıllı telefon mobil uygulma ile, Grup 3, giyilebilir teknoloji akıllı bileklik aracılığıyla takip edildi. Katılımcılar demografik verilerinin alınmasının ardından, tedavi öncesi ve sonrası HbA1c değerleri, kas ve fiziksel fonksiyonu, davranış anketleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda HbA1c değişimleri yüzdelik değişimler üzerinden yapılan lineer regresyon analizi sonucu gözetimli egzersiz grubu ile teknoloji grubu karşılaştırmasında fark saptanmamıştır. Sonuçlar: Tedavi sonrası tüm gruplarda glisemik kontrol, egzersiz davranışı, kas ve fiziksel fonksiyonu açısından pozitif yönde gelişme elde edildi. Grupların karşılaştırılmasında glisemik kontrol, egzersiz davranışı, kas ve fiziksel fonksiyonu açısından fark olmadığı belirlendi. Çalışmamız TÜBİTAK 2214-A Yurt Dışı Araştırma Burs Programı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of the developed online exercise platform in individuals with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) via smart phone mobile application and wearable technology smart wristband. Materials and Methods: In the clinical trial stage, 84 individuals with T2DM were included in the study and divided into three randomized groups. Resistant, aerobic, balance and stretching exercises were applied to all groups for 3-12 weeks. Group 1 supervised exercise group was followed by physiotherapist, Group 2 was followed by smartphone mobile application, and Group 3 was followed by wearable technology smart wristband. After the demographic data of the participants, pre and post treatment HbA1c values, muscle and physical function, and behavioral questionnaires were evaluated. After treatment, all groups were positive for glycemic control, exercise behavior, muscle and physical function. There was no difference between groups in terms of glycemic control, exercise behavior, muscle, and physical function. Findings: HbA1c changes did not differ between the supervised exercise group and technology group as a result of linear regression analysis based on percentage changes. Results: After treatment, all groups showed positive improvement in glycemic control, exercise behavior, muscle, and physical function. There was no difference between groups in terms of glycemic control, exercise behavior, muscle and physical function. Our study was supported by TUBITAK 2214-A International Research Scholarship Program.