İzmir Rum Ortodoks kiliselerinin yeniden işlevlendirme uygulamalarının sürdürülebilir koruma açısından irdelenmesi
An investigation on the re-functionalized Greek Orthodoks churches in Izmir in the context of sustainable preservation
- Tez No: 604504
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BİROL AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İzmir şehri, geçmişten günümüze pek çok farklı tarihsel döneme ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Kentte; antik dönem, Beylikler dönemi, Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti gibi farklı kültürel dönemlerin izleri aynı anda incelenebilmektedir. Kentin çok kültürlü toplumsal yapısını yansıtan tarihi değerleri içerisinde ibadet yapıları, kentsel kimlik, çevresel etki ve sosyal aidiyet açısından büyük önem taşımaktadır. Tarihi ibadet yapılarının korunması/dönüştürülmesi uygulamaları kentin fiziksel ve sosyal yapısını yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. Bu çerçevede tez çalışmasının konusu, Osmanlı Devleti'nin çok kültürlü toplumsal yapısında önemli bir yere sahip olan Rum-Ortodoks topluluğuna ait ibadet yapılarının koruma uygulamalarının çevresel ve sosyal etkilerini incelemektir. Yapı çevresinde gerçekleştirilen araştırma, analiz ve anket çalışmaları ile koruma uygulamalarının etkisi ve bu anıtsal yapıların yeni kentsel rolleri tanımlanırken, kültürel değerlerin sürekliliği ve kent kimliğine katkıları sorgulanacaktır. Araştırmanın bulguları çevresel etki, aidiyet duygusu, mekânsal kimliğin sürekliliği, mimari ve estetik değerin sürekliliği, yeni kullanımların potansiyele uygunluğu ve toplumsal sahiplenme parametreleri üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
City of İzmir, has hosted many different historical periods and their cultural outputs from past to present. In the city, the traces of different cultural periods such as antiquity, Beyliks, Ottomans and Turkish Republic can be examined at the same time. Within this heritage reflecting the multicultural social structure of the city, the role of religious buildings in terms of urban identity, environmental impact and social belonging have a great importance. The preservation / transformation implementations of these structures have the possibility to reshape the physical and social structure of the city. In this framework the subject of this study is to examine the environmental and social impact of preservation implementations of the historical religious structures belonging to the Greek-Orthodox community which has an important place in the multicultural social structure of the Ottoman Empire. Through the researches, site analyses and public surveys focusing on the historical structures and their environments, the effect of the preservation implementations and the new urban roles of these monumental buildings are to be defined while the continuity of the cultural values and contributions to the urban identity will be questioned. The findings of the research will be evaluated over a set of parameters such as environmental impact, sense of belonging, continuity of the spatial identity and the sufficiency of the new uses.