Medikal turizmi etkileyen faktörlerin analizi: Türkiye uygulaması
Analysis of factors affecting medical tourism: Turkey application
  1. Tez No: 604516
  2. Yazar: MERTCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya üzerinde gün geçtikçe önemi artan ve ekonomik anlamda ülkelere kazandırdıklarıyla daha hızlı bir şekilde gelişen turizm sektörü özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli bir politika haline gelmiş ve uluslararası düzeyde rekabet en üst seviyelere yükselmiştir. Sektör sadece kendi içinde değil aynı zamanda diğer sektörlere de istihdam ve döviz girdisi sağlama özelliği ile ekonomiye büyük ölçüde destek sağlamaktadır. Çalışmanın temel amacı da bu noktadan başlayarak alternatif turizm çeşitlerinden olan medikal turizmin Türkiye'deki mevcut durumunu incelemek ve illere göre belirli kriterler çerçevesinde medikal turizmi etkileyen faktörleri analiz edip çıkan neticeye göre bu faktörlerin ne derece medikal turizmi etkilediğini ortaya çıkarmak ve bir model oluşturmaktır. Bu kapsamda medikal turizmi etkileyen uzman hekim sayısı, cihaz sayısı, nitelikli yatak sayısı, akredite olan sağlık tesisi sayısı, kamunun sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı ve havalimanına erişim oranı bağımsız faktörlerinin Türkiye'de medikal turist sayısını etkileyip etkilemediği ve ne derecede etkilediği araştırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre uzman hekim sayısı ve nitelikli yatak sayısı, medikal turist sayısını etkilemekte olup; uzman hekim sayısı pozitif, nitelikli yatak sayısı negatif yönde etkilemekte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, which is growing rapidly and increasing in economic terms in the world, has become an important policy especially for the developing countries and the competition has risen to the highest grade on the international level. The sector provides great support to the economy not only by itself but also by providing employment and foreign exchange inputs to other sectors as well. The main objective of the study is the medical tourism in the alternative tourism, starting from this point to examine the current situation in Turkey and in accordance with certain criteria, according to the provinces to examine the factors that affect medical tourism and based on the result uncover of these factors to what extent medical tourism impact and to create a model. In this context, affecting medical tourism number of specialist physicians, number of devices, number of qualified beds, number of health facilities that are accredited by JCI, level of satisfaction with public health services and airport access the proportion of independent factors that affect the number of medical tourists in Turkey and was investigated by the degree of influence. According to the analysis results, the number of qualified specialists and the number of qualified beds affect the number of medical tourists It was found that the number of qualified physicians is affected positive, the number of qualified beds affected the negative direction.