Açık maden ocaklarının planlanması amacı ile insansız hava araçlarının kullanımı ve üç boyutlu madencilik yazılımlarına entegrasyonu
Use of unmanned aerial vehicles for the purpose of planning surface mines and integration into three-dimensional mining software
- Tez No: 604518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde ulaşılan batarya, kamera ve mikro işlemci teknolojisi ile gelişimini hızlandıran insansız hava araçları (İHA) bir çok alanda başarılı sonuçlar vermeye başlamıştır. Maliyetleri, kullanım kolaylıkları, sonuç verme süreleri ve konumlandırma hassasiyetleri ele alındığında madencilik sektörü içinde yeni bir alternatif olmuştur. Özelliklede fotogrametri yazılımlarının İHA' ların gelişim hızına ayak uydurmasıyla, geleneksel metotlarla uzun zaman alan çalışmalar, İHA' lar kullanılarak toplanan verilerin profesyonel fotogrametri yazılımında işlenmesi ve üç boyutlu madencilik yazılımına (3BMY) entegrasyonu sağlanarak çok daha kısa sürede, hassas ve doğru sonuçlar vermektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmada İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya illerinde yapılan saha çalışmalarında İHA, profesyonel fotogrametri yazılımı ve 3BMY kullanılarak açık ocak, pasa ve rehabilitasyon sahalarına ait 3B modeller, yüzey alanları, hacimler, vektör ve indeks haritaları, kabarma faktörü tespiti gibi hesaplamalar hassas ve doğru şekilde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca İHA' lar ile alınan görseller fotogrametrik yazılımlar yardımıyla işlenmiş ve 3BMY' lere sorunsuz şekilde entegrasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs), which accelerate the development with the battery, camera and microprocessor technology reached today, have started to give successful results in many areas. It has become a new alternative within the mining sector in terms of costs, ease of use, delivery times and positioning sensitivities. Especially with the adaptation of the photogrammetry software to the development rate of the UAVs, the studies that lasted long time with the traditional methods give the precise and accurate results in a shorter time by providing the data collected using the UAVs to be processed in professional photogrammetry software and integrated to the three dimensional mining software (3DMS). In this study, field studies conducted in İzmir, Aydın, Muğla and Antalya provinces, using UAV, professional photogrammetry software and 3DMS, calculations such as 3D models, surface areas, volumes, vector and index maps, swell factor determination of open pit, dump and rehabilitation sites were performed precise and accurately. In addition, visuals obtained with UAVs were processed with the help of photogrammetric software and integrated to 3DMS smoothly.