Kritik altyapılara yönelik bilişim suçları; Türkiye ve AB uygulamaları
Critical information infrastructure for crimes; Turkey and EU practices
  1. Tez No: 604541
  2. Yazar: MUHAMMET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kritik altyapı, işlediği bilgi/verinin gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda, can kaybına, büyük ölçekli ekonomik zarara, ulusal güvenlik açıklarına veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek bilişim sistemlerini barındıran altyapılar olarak ifade edilmektedir. Teknolojik gelişmeler birçok bakımdan büyük kolaylıklar sağlasa da, çeşitli güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu alanda işlenen suçların gün geçtikçe artması, devletler bünyesinde yankı uyandırmakta ve güvenlik önlemlerinin araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Türk Ceza Kanunu'nda, Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi'nde ve farklı devletlerde bu alanda farklı uygulamalar da dikkat çekmekte- dir. Makalede, öncelikle bilişim alanında işlenen suçlar belirtilmiş ve açıklanmıştır. Daha sonra, kritik altyapılar belirtilerek, bu alanda yapılan siber saldırılardan bahsedilmiş- tir. Bu saldırılara karşı yapılan çalışmalardan ve alınan tedbirlerden bahsedilerek gerekli önerilerde bulunulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Critical infrastructures are defined which cause loss of lives, large scaled-economical da- mage, national security flaw or public order break down when their info/data confiden- tiality, integrity or accessibility is broken. Technological developments provide us many huge conveniences but also bring along various security problems. The rise of counts of the cyber-crimes is creating reactions amongst countries and revealing the need of pre-caution increases. In Turkish Criminal Law, European Cyber-Crimes Contract and some different countries have different executions and practices in that field. In this article, cyber-crimes are defined and explained. After that, critical infrastructures and cyber attacks in this area were mentioned. The studies and the measures taken against these attacks were mentioned and the necessary suggestions were made and the results were evaluated.