Two dimensional computational analysis of flow induced vibrations
İki boyutlu akışa bağlı titreşimlerin sayısal analizi
- Tez No: 604544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAYRAKTAR, DOÇ. SEYFETTİN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde mühendislerin karşılaştığı en zorlu problemlerden biri girdap kaynaklı titreşim problemidir. Girdap kaynaklı titreşimler, bir yapının maruz kaldığı akış sonucunda oluşan girdaplardan dolayı meydana gelir. Bu girdaplar periyodik hale gelerek yapının salınım yapmasına sebep olur. Bu olguya, girdap kaynaklı titreşim denmektedir. Bu salınım, yapıların bozulmasına neden ve ciddi hasarlar almasına sebep olabilir. Günümüzde bilgisayar teknolojilerindeki son gelişmeler sayesinde, girdap kaynaklı titreşimler, birçok araştırmacı tarafından incelenmeye başlanmıştır. Şimdiye kadar kapsamlı araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, hala bu konuda geniş çapta araştırılacak yönler bulunmaktadır. Bu çalışmada, girdap kaynaklı titreşimlerin en önemli parametresinden birisi olan sönümleme parametresi incelenmiş ve sonuçlar önceki daha önceden yapılmış deneysel bir çalışma ile karşılaştırılmıştır. Simülasyonlar, tek serbestlik derecesinden akış yönüne dik hareket edebilen, silindirik bir yapıda gerçekleştirilmiştir. Yapılan simülasyonlarda; genel olarak, deneysel sonuçlarla aynı davranış yakalansada, simülasyonlar iki boyutlu alanda gerçekleştirildiğinden dolayı bazı sonuçlarda tutarsızlık gözlemlenmiştir. Birimsiz deplasman, frekans oranı, girdap modları ve faz açısı sonuçları gösterilmiş, genel olarak şu sonuca ulaşılmıştır; sönümleme artırıldığında genliğin azaldığı ve senkronize bölgeye geçişte bir ertelenme olduğu gözlemlenmiştir. Aynı sonuçlar karşılaştırılan deneysel çalışmada da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the difficult challenges that engineers encounter nowadays is the Vortex Induced Vibration (VIV). VIV occurs when a bluff body is subjected to external fluid flow. Vortices shed from the structures cause bluff bodies to oscillate. This oscillation can lead to failures of the structures. With the recent development of computer technologies, VIV have been caught attention by many researchers. Although, extensive research has been done until now, there are still research areas to be investigated on VIV. In this study, one of the most important parameters of VIV, which is damping of the structure, is investigated and the results are compared with the experimental study of the previous research. The simulations are done with 2D cylindrical cross-section structure that is free to move in transverse direction. Overall, the general trend is well captured, however due to 2D limitations some results are not consistent with experimental data. The results are shown and overall, it is concluded that the response of the amplitude decreases with the increased damping of the structure and a shift occurs in the beginning of the lock-in region with increasing damping.