A novel potentiometric borate selective biosensor for real time detection of glucose, glycated albumin and glycated hemoglobin levels
Glikoz, glikolize hemoglobin ve glikolize albüminin gerçek zamanlı ölçümlerinin sağlanması amacıyla potansiyometrik yeni bir borat seçici biyosensörün geliştirilmesi
- Tez No: 604543
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diabetes Mellitus metabolik bir hastalıktır ve dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 8,3'ünü etkilemektedir. Hastaların kan şekerlerinin düzenli kontrolü hastalarda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek için büyük önem arz etmektedir. Glisemik kontrol ise ya glikozlanmış proteinlerin ölçümü sonucu veya aç karnına şeker ölçümü ile sağlanabilmektedir. Aç karnına şeker ölçümünün hastadan sabah hiçbir şey yemeden kan alınması zorunluluğu bulunur fakat glikolize olmuş hemoglobin, albumin ve fruktozamin değerleri açlık tokluk veya başka parametrelerden etkilenmeyen bir bulgu sağlamaktadır. Hba1c hemoglobinin en sık bulunan çeşididir ve enzimatik olmayan glikozlanmaya uğramayan pek çok proteinden sadece bir tanesidir. Hemoglobin ölçüldüğü günden 3 ay öncesine dair bir ortalama sunan bir kaynaktır ve bu yüzden de son yıllarda sıkça çalışılmıştır ve birçok yöntem geliştirilmiştir. Özellikle kromatografik ve immünokimyasal yöntemler yapı farklarındaki farklılıklardan veya yük farklılıklarından ölçüm yöntemi geliştirilmiştir fakat bu yöntemler oldukça pahalı ve zor işlemler olduğundan dolayı bir alternatif yönteme ihtiyaç duyulmuştur. Projede kullanılması tasarlanan son protein ise serum albüminidir. Hba1c ölçümünün sağlıklı sonuç veremeyeceği durumlarda son 2-3 hafta öncesinde kadar ortalama değer veren serum albümin kullanılmaktadır. Serum albümininin (HSA) kanda yarılanma süresi 12 ila 21 gün arasında değişmektedir. Bu protein için geliştirilen yöntemler ise boronat afinite kromatografisi, enzimatik yöntemler ve immunoassay teknikleridir. Bu tezin amacı, glikoz, glikolize albümin ve glikolize hemoglobinin eşzamanlı ölçümü için kullanılabilen bir borat seçici elektrotu geliştirmektir. Bu ölçüm bir akış enjeksiyon sisteminde toplu bir şekilde tasarlanacaktır. Bu analiz yönteminde ayırımı sağlamak üzere bir mini kolon ünitesi ve borat algılamak üzere bir borat seçici sensör ve referans elektrot içerecek algılama ünitesi olacaktır. Bütün sistem dahilinde geçirilecek akış sisteminde glikoz, glikolize albümin ve glikolize hemoglobinin eş zamanlı ölçümü sağlanacaktır. Bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran kısım ise daha önce bu üç parametrenin beraber ölçülebileceği bir sistemin oluşturulmamış olmasıdır ve yapılması dahilinde ekonomik, basit ve az sayıda ön prosedür içereceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease and affects about 8.3 percent of the world's adult population. Regular control of blood sugar levels of the patients is of great importance in order to prevent complications that may occur in patients. Glycemic control can be achieved either by measurement of glycosylated proteins or by measurement of sugar on an empty stomach. Blood glucose measurement on an empty stomach has to be taken when the patient hasn't eaten anything in the morning, but glycosylated hemoglobin, albumin and fructosamine gives evidence without anyone fasting or depends on other parameters. Hba1c is the most common type of hemoglobin and is only one of the non-enzymatic non-glycosylated proteins. Hemoglobin is a source that provides an average of 3 months before the day it was measured, and so has been studied frequently in recent years and many methods have been developed. Particularly in chromatographic and immunochemical methods, a method of measurement has been developed using differences in structure differences or load differences but these are expensive techniques that also requires lots of preliminary procedures. The last protein designed for use in this study is serum albumin. In cases where Hba1c measurement cannot provide a definite result, serum albumin which gives an average value until the last 2-3 weeks is being used. The half-life of serum albumin (HSA) in the blood ranges from 12 to 21 days. The methods developed for this protein are boronate affinity chromatography, enzymatic methods and immunoassay techniques. The aim of this thesis is to develop a borate selective biosensor that will be used in the simultaneous measurement of glucose, glycated albumin and glycated hemoglobin. This measurement will be designed collectively in a flow injection system. In this method of analysis, there will be a mini-colon unit to provide separation and a detection unit to include a borate selective sensor and reference electrode to detect the borate. Simultaneous measurement of glucose, glycolized albumin and glycolized hemoglobin will be provided in the flow system to be passed within the whole system. The part that differentiates this project from other studies is that a system with which these three parameters can be measured together is not created and it is foreseen that it will include economic, simple and few preliminary procedures.