Effects of different professional hygiene instruments on root surface characteristics of human teeth: an in- vitro study
Periodontal tedavinin hijyen fazında kullanılan farklı arçların diş yüzeyi üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 604567
  2. Yazar: MUHAMMED BEDİR MAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BİRKAN AĞRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı, magnetostriktif ve piezoelektrik ultrasonik kazıyıcılar gibi yaygın olarak tercih edilen profesyonel temizlik aletlerinin lastik uç ve naylon fırçalarla birlikte kullanıldıklarında, çekilmiş alt keser dişlerin kök yüzeyinde oluşturdukları aşınma ve pürüzlenme etkilerini araştırmaktır. Yöntem: İki aşamalı gerçekleştirilen bu çalışmaya 80 adet diş dahil edilmiştir. İlk aşamada dişler (n= 80), kullanılan ultrasonik kazıyıcının türüne (Ma=Magnetostriktif, Pi= Piezoelektrik), uygulanan güç seviyesine (O= Orta, T= Tam) ve uygulama açısına (0˚ ve 45˚) göre rastgele 8 gruba ayrılmıştır. İkinci aşamada, örnekler (n=40) kullanılan cilalama aletine (naylon uçlu fırça veya lastik uç) göre 2 gruba ayrılmıştır. Aşınma değerini belirlemek için bir lazer tarayıcı kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü her örneğin yüzeyinde kontakt profilometre cihazıyla oluşturulmuştur. İstatiksel anlamlılık p < 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: 0˚lik uygulama açısıyla, güç ayarı orta seviyeden tam seviyeye değiştirildiğinde test edilen her iki ultrasonik alet daha pürüzlü bir yüzey oluşturdu (p < 0,01). PiT0 gurubunda belirgin aşınma değerleri (0,82 ± 0,07 mm3) ve pürüzlenme değerleri (0,30 ± 0,01µm) gözlendi. Lastik uçla uygulanan cilalama işlemi naylon uçlu fırçayla uygulanan cilalama işlemine göre 2 kat fazla aşınma değeri gösterirken daha pürüzsüz bir yüzey oluşturdu (p < 0,01). Sonuç: Ultrasonik kazıyıcıların uygulama parametrelerindeki değişim ile birlikte kullanılan cilalama aletinin türü kök yüzeyinde belirgin değişikliklere yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the present study is to compare the wear and roughness effects of extensively used professional hygiene instruments, including magnetostrictive and piezoelectric ultrasonic scalers together with rubber prophy cup and nylon bristle brush on the roots of extracted human mandibular incisor teeth. Methods: Eighty teeth were included in the study, which was performed in two stages. In the first stage, teeth (n=80) were randomly assigned into 8 groups according to the applied scaler type (Ma = Magnetostrictive, Pi = Piezoelectric), power degree (M = Medium, F = Full) and angulation (0° and 45°). In the second stage, the specimens (n=40) were divided into 2 groups according to the applied polishing device (nylon bristle brush versus rubber prophy cup). A laser scanner device was used in order to determine the amount of wear. The amount of surface roughness was executed on the surface of each sample with a contact profilometer device. Statistical significance was set as p < 0.05 level. Results: Both ultrasonic instruments tested in our study produced a rougher surface when changing the power setting from medium to full level at 0° application angle (p < 0.01). The prominent wear (0.82 ± 0.07 mm3) and roughness values (0.30 ± 0.01 µm) were detected in the PiF0 group. Polishing performed with rubber prophy cup presented almost two times greater wear value, as well as a smoother surface compared to polishing accomplished with nylon bristle brush (p < 0.001). Conclusion: Variations in applying parameters of ultrasonic scalers and the type of polishing instrument may lead to significant diversities on root surface characteristics.