İş sürekliliği yönetiminde (BCM) kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi
Identifying and prioritizing critical success factors for business continuity management
- Tez No: 486773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACİRE OYA YÜREGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Küreselleşme, gelişen teknoloji ve bilgisayar kullanımının artması ile birlikte günümüzde iş sürekliliği yönetiminin önemi oldukça artmış ve kesintilerin kurum işleyişine etkisi kritik bir konu haline gelmiştir. Kurumların birbirlerine aktivitelerinde giderek yakınsaması kurumları birbirlerine daha fazla bağlamış ve dolayısıyla kurumların kesintiye olan tahammülleri büyük ölçüde azalmıştır. Yakın dönemde yaşanan felaketler ve bilgi sistemlerine olan saldırılar iş sürekliliği yönetiminin kritik düzeyde önemli olduğunun bir göstergesidir. Bu çalışma, iş sürekliliği yönetimindeki kritik başarı faktörlerinin önceliklendirilmesi ve Türkiye' deki çalışanların iş sürekliliği yönetimi farkındalık düzeyini ölçme amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilk olarak iş sürekliliği yönetimindeki kritik başarı faktörlerinin önceliklerini ortaya koyacak şekilde bir anket hazırlanmıştır. Sonrasında, AHP tekniği ile, hem nitel hem de nicel verileri kullanarak, iş sürekliliği yönetiminde kritik başarı faktörlerinin önceliklendirilmesine imkan sağlayacak bir model önerisi getirilmiştir. Ayrıca, rasgele seçilen 292 kişiye uygulanan anket ile, iş sürekliliği yönetiminde kritik başarı faktörlerinin önem sırası ortaya konulmuştur. Anket aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Uzman tarafından değerlendirilen AHP sonuçlarına göre en önemli kritik başarı faktörü metodoloji ve proje yönetimi olurken, anket sonuçları dikkate alındığında katılmcılara göre en önemli kritik başarı faktörünün üst yönetim desteği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With globalization, developing technology and increasing use of computers, the importance of business continuity management has increased considerably and the effect of interruptions on the functioning of the institution has become a critical issue. Institutions increasingly linked to each other in their activities, and thus the tolerance of the interruption of institutions' process was greatly reduced. Recent disasters and attacks on information systems are indications that business continuity management is critically important. This study was conducted to prioritize the critical success factors in business continuity management and to measure the level of awareness of business continuity management in Turkey. For this purpose, a questionnaire was firstly drawn up that sets out the priorities of the critical success factors in business continuity management. Subsequently, a model proposal was introduced, using both qualitative and quantitative data, with the AHP technique to allow prioritization of critical success factors in business continuity management. In addition, a survey of 292 randomly selected respondents shows the importance of critical success factors in business continuity management. Data obtained through the questionnaire were analyzed using the SPSS program. According to the AHP results evaluated by the expert, the most important critical success factor is methodology and project management, and when the survey results are taken into account, it is seen that the most important critical success factor according to the participants is top management support.