Delikli dielektrik lens anten tasarımı
Perforated dielectric lens antenna design
  1. Tez No: 604594
  2. Yazar: MÜCAHİT ALÇEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET TOKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek frekanslarda çalışan ufak yapıdaki dielektrik lens antenler, milimetrik dalga uygulamalarında kendine sıkça kullanım alanı bulmaya başlamıştır. Otomotiv sektöründe W bantta çalışan hız sabitleme ve otomatik park sistemleri, X bantta çalışan askeri radar sistemleri ve Ku/K/Ka bantlarında çalışan yapay görüntüleme sistemleri bu kullanım alanlarına örnektir. Bu tez kapsamındaki çalışmalar iki kısma ayrılmıştır. İlk kısımda W bantta (74-80 GHz) çalışan dar bantlı bir uygulama için tek uydurma katmanına sahip bir lens tasarlanmıştır. İkinci kısımda ise hava ile yoğun malzeme arasındaki geçişi sağlayacak uygun elektriksel geçirgenlik sabitleri olan 3 adet uydurma katmanı ile C ve X bantlarında (4-12 GHz) çalışabilen geniş bantlı bir lens anten tasarımı yapılmıştır. Tasarımı yapılan geniş bantlı lens yapısına eş değer olacak şekilde, lens yapısının malzemesi ile aynı elektriksel geçirgenlik sabitine sahip, 3 adet uydurma katmanı üzerinde delikler açılarak elektriksel geçirgenlik sabitleri ayarlanmış bir başka lens tasarımı yapılmıştır. Sonuç olarak delikli dielektrik lens yöntemi ile üretim maliyetinin düşürüleceği aynı ışıma özelliklerine sahip lensin tasarlanabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The dielectric lens antennas, which are working in high frequencies, have started to find themselves frequently in millimetric wave applications. Examples of such applications are adaptive cruise and automatic parking systems operating in the W-band used in the automotive industry, military radar systems operating in the X band and artificial imaging systems operating in Ku / K / Ka bands. In the first part, a lens with a single matching layer is designed for a narrow band application running in the W-band (74-80 GHz). In the second part, a wide-band lens antenna design that can work in C and X-bands (4-12 GHz) is made with 3 matching layers which have appropriate relative permittivity constantsxv to ensure the transition between air and dense material. Another lens design has been made which has the same relative permittivity constant as the main material of the lens structure, which is equivalent to the previously designed broadband lens structure, and the relative permittivity constants are adjusted by opening the holes on the 3 matching layers. As a result, it has been shown that the lens with the same radiation characteristics can be designed with the perforated dielectric lens method.