Yumurtacı piliç eritrositlerinde kanatlı kırmızı akarı (Dermanyssus gallinae) kaynaklı stresin nükleus anomalilerine etkisi
The effect of stress related to poultry red mites (Dermanyssus gallinae) on nucleus anomalies in laying chick erythtocites
- Tez No: 604607
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dermanyssus gallinae kanatlılar için çevresel stres faktörlerinden biridir. Kanatlılarda kan emerek stres yaratır. Bazı viral ve bakteriyel hastalık etmenlerine vektör olan bir ektoparazittir. Kanatlı sektöründe büyük sağlık sorunları ile verim kayıplarına neden olur. Bu çalışmada Dermanyssus gallinae'nin meydana getirdiği stresin yumurtacı piliçlerin genetik materyalinde neden olabileceği hasar ve boyutu incelenmiştir. Ayrıca ilaç uygulamasına bağlı nükleus anomalilerinde gerçekleşebilecek değişim ile parazit enfestasyonunun bazı performans özelliklerine etkisi değerlendirilmiştir. 15 günlük yaşta dişi ve erkek (Süper Nick) civcivler dört gruba ayrılmıştır. Gruplardan ikisine parazit uygulaması yapılmıştır. Diğer iki grup kontrol amaçlı parazitten ari bir bakım ünitesinde yetiştirilmiştir. Enfeste gruplara ve kontrol grubundan birine 66 günlük yaşta kimyasal uygulaması etkisini gözlemleyebilmek için akarisit ilaç uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dermanyssus gallinae is one of the environmental stress factors for poultry. It creates stress by absorbing blood in poultry. It is an ectoparasite which is a vector of some viral and bacterial disease agents. It causes major health problems and yield losses in the poultry sector. In this study, the damage and extent of the stress caused by Dermanyssus gallinae on the genetic material of the laying chickens were investigated. In addition, the effect of parasitic infestation on some performance characteristics was evaluated with possible changes in nucleus anomalies due to acaricide drug administration. Male and female (Super Nick) chicks aged 15 days were divided into four groups. Two groups were treated with parasites. The other two groups were raised in a control-free maintenance unit. In order to observe the effect of chemical application at 66 days of age, acaricide drug was applied to the infected groups and one of the control groups.