İkame ve çok ürünlü envanter rotalama problemine bir çözüm yaklaşımı
Replacement and multi product inventory routing problem: A solution approach
  1. Tez No: 604608
  2. Yazar: İREM ŞAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araç rotalama, bir veya birden fazla depodan, ürün veya hizmet talep eden müşterilere belirli kısıtlamalar altında dağıtım ya da toplama işleminin yapılmasıdır. Bu işlemler yapılırken firmalar stok seviyelerine de dikkat etmek durumundadır. Günümüzde rotalama ve işletmenin ihtiyacına uygun stok seviyesinin düzgün bir şekilde yönetilememesi işletmeler açısından büyük maliyetlere sebep olmaktadır. Bu iki maliyeti bir arada değerlendirip kâr marjını artırmak amacıyla envanter rotalama problemlerinden faydalanılmaktadır. Envanter rotalama, ürün veya hizmet veren işletmelerin envanter ve dağıtım faaliyetlerini tek bir çatı altında birleştirerek stok ve filo operasyonlarını bütünleşik olarak ele almaktadır. Aynı zamanda araçların rotalanması ve envanter yönetiminin entegre çözümünü sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle envanter rotalama kavramı ve envanter rotalama probleminin hangi yapısal değişkenlere göre modellenebildiği literatürdeki çalışmalar incelenerek anlatılmaktadır. Daha sonra ikame ve çok ürünlü envanter rotalama problemi üzerinde çalışılmıştır. Önceden bilinen talepler tek bir tedarikçi tarafından, tek depodan, heterojen araçlar ile sonlu ufuk yapısında karşılanmaktadır. İkame ve çok ürünlü olan bu problem için karma tamsayılı doğrusal programlama modeli ile bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Modelin çözümü için ise GAMS paket programı kullanılmış ve optimum maliyeti verecek olan sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Çözüm sonuçları için duyarlılık analizleri yapılarak sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vehicle routing is the way to carry out the delivery or collection process to the customers who demanded product or services from one or multiple warehouses under some restrictions. Companies should pay attention to stock levels when these transactions are carried out. Nowadays, because the routing and stock level that the company needs can't be managed well, it costs a lot in terms of the company. In order to evaluate these two costs together and to increase the profit margin, inventory locating problems are utilized. Inventory routing examines stock and fleet operations integratedly by consolidating inventory and distribution activities of businesses that provide products or services under a single roof. It also provides an integrated solution for vehicle routing and inventory management. Firstly, the concept of inventory routing and according to the which structural variables, inventory routing problem can be modeled is explained by reviewing the papers in literature. Then, the study of the problem of replacement product permits and multi-product inventory routing has been studied. Previously known demands are met by a single supplier at a finite horizon with heterogeneous vehicles from a single warehouse. A solution approach with mixed integer linear programming model has been developed for this problem which has multi-product and replacement product permission. For the solution of the model, GAMS package program is used and the optimum cost result is tried to be obtained. Sensitivity analyzes are performed for solution results and the results are compared.