Product variety and pricing decisions when strategic buyers purchase multiple units
Çoklu alım yapan stratejik müşteri varlığında ürün çeşitliliği ve fiyatlandırma kararları
  1. Tez No: 833564
  2. Yazar: HALE AKKOCAOĞLU ÇATMAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ, DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada, stratejik davranan alıcıların varlığında iki dönemli bir planlama ufku için satıcının ürün çeşitliliği ve fiyat kararları incelenmektedir. Stratejik alıcılar, elde edecekleri faydayı maksimize etmeye yönelik alım miktarı ve zamanına karar verirken, satıcı kârını en çok yapmaya çalışır. Bu durum lider-takipçi dinamiği olarak modellenmiş ve üç farklı problem çalışılmıştır. İlk problemde, satıcı tek ürün sunmaktadır ve kârını en çoklayacak şekilde iki dönem fiyatını belirlemeye çalışmaktadır. Alıcılar arasındaki stratejik etkileşim sonucu ortaya çıkan oyunun Nash denge noktasının varlığı ve tekliği gösterilmiştir. Bu etkileşimin göz ardı edilmesi satıcının kârında düşüşe neden olmaktadır. Satıcının planlama ufku başında fiyat taahhüdü vermesinin, müşterilerin sabırsız olduğu veya maliyetlerin düşük olduğu durumlarda ardışık fiyatlandırmaya tercih edileceği gözlenmektedir. İkinci problemde, envanter kısıtı olan tek ürün dikkate alınmıştır. Envanterin ve miktar bilgisinin satıcı ve müşterinin kararını nasıl etkilediği incelenmiştir. Envanter seviyesi düşükken bu bilgiyi paylaşmak satıcı için avantajlıyken envanter seviyesi arttıkça dezavantaja dönüşmektedir. Envanter çok düşük ya da yüksek olduğu durumlarda stratejik müşteri davranışı daha az olduğu için bu değerler arasında kalan envanter değerlerinde stratejik müşteri bilgisine sahip olmak daha büyük önem taşımaktadır. Son olarak, iki ikame ürün varlığında iki dönemlik ardışık fiyatlandırma problemi ele alınmıştır. İkame ürünlerden birinin envanter kısıtı olduğu durum dikkate alınmıştır. Envanter miktarı, müşterilerin stratejik bekleme eğilimi, ürünlerin ikame parametresinin etkisi incelenmiş ve ürünlerin maliyeti ve benzerliği arttıkça satıcının kârının olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Envanter kısıtsız ürün sunarken envanter kısıtlı ürünü de sunmak, müşterilerin sabır seviyeleri arttıkça anlamlı olmaktadır çünkü satıcı envanterli ürün sunarak stratejik bekleme davranışının önüne geçebilmektedir.
Özet (Çeviri)
We study the product variety and pricing problem of a seller offering two horizontally differentiated products to buyers purchasing multiple units in two periods. Each buyer aims to maximize her utility over two periods and is strategic in timing and quantity. The seller sets the price in each period to maximize his profit. This problem is modelled as leader-follower game and three variations are discussed. First, we focus on the pricing problem of a seller offering a single product with ample supply. We show the existence and uniqueness of the Nash equilibrium of the game between the buyers and derive the equilibrium of the two-stage sequential game between the seller and the buyers. Strategic buyer interaction decreases the seller profit. Commitment pricing is studied where the retailer announces a price path at the beginning of the selling horizon. The seller prefers commitment over sequential pricing when the buyers are impatient or when the cost of the item in the earlier period is relatively low. Secondly, we consider a single product with limited inventory. The impact of inventory and the value of information on inventory level are discussed. Sharing inventory information is more advantageous for the seller when inventory levels are low, while it turns into a disadvantage as inventory levels increase. When inventory levels are either very low or high, emphasizing the greater importance of having strategic buyer information for inventory levels in between. A sequential two-period pricing problem with two horizontally substitutable products is considered with inventory limitation. The impact of inventory levels, strategic waiting tendencies, and product substitution parameters are explored. The seller profit decreases as the cost and similarity of products increase. Offering an inventory-constrained product alongside a product with ample supply is preferred as customer patience levels increase, allowing the seller to mitigate strategic waiting behavior.