Gui testing of android applications: A systematic mapping
Android uygulamalarında kullanıcı arayüzü testi: Sistematik adresleme
- Tez No: 380276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN, DOÇ. DR. VAHID GAROUSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya çapında mobil cihazların popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Bu cihazlar, toplum tarafından sıkça kullanılan birçok sistemde kullanılabilmektedirler. Hatta yakın zamanda bu sistemlerin masaüstü platformunun yerini alacağı düşünülmektedir. Bu yüzden, mobil uygulamaların kalitesi ciddi bir öneme sahiptir ve yüksek kalite uygulamalar ancak yeterli test sistemlerinin mevcut olduğu ortamlarda mümkündür. Bu yüzden, yetenekli uygulamaların karmaşık kullanıcı arayüzlerine sahip olduğunu da göz önünde bulundurarak, kullanıcı arayüzü test etme konusuna odaklanmaya kara verdik. İşletim sistemi olarak da şuanda en popüler işletim sistemi olan Android'i seçmeye karar verdik. Bu çalışma, Android uygulamalarında kullanıcı arayüzü testi konusunda literatürü tarayan bir sistematik adresleme çalışmasıdır. Amaç-soru-ölçüm tekniğini kullanılmıştır. Belirlediğimiz amaç doğrultusunda, araştırma sorularımız üç temel soru ve onların alt sorularından oluşmaktadır. Bu konu hakkında ki Android'in ilk sürümünün piyasaya sunulduğu yıl olan 2009'dan itibaren 11.11.2014 tarihine kadar yayınlamış tüm makaleleri topladıktan sonra eleme kriterlerine göre değerlendirerek, toplamda 27 makale den oluşan bir makale kümesi oluşturulmuştur. Bu makalelerden bilgi toplamak amacıyla bir sınıflama şeması oluşturulmuştur. Sonuç olarak, hem genel fikir bir sunmak hem de genel akımları ve bu alanın olgunluk seviyesini ölçmek için bu bilgiler ışığında ulaşılan sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Popularity of mobile devices is increasing rapidly all around the world. These devices can be used on various systems which are commonly used by the society. These systems are predicted to overtake desktop platform's popularity in the near future. Therefore the quality of mobile applications has vital importance. High quality applications can only be developed with good testing environments. Considering that multi-featured mobile applications have complex user interfaces, we decided to focus on graphical user interface (GUI) testing. We chose Android operating system (OS) as our platform which is the most popular one. We have conducted a systematic mapping study that reviews the literature in area of GUI testing of Android applications. We have used goal-question-metric (GQM) paradigm. Through our goal, we have asked three main questions and their sub-questions as our research questions (RQs). Then, we have collected the articles related the domain since 2009 when first stable version of Android released until October 11th, 2014. We have applied them our inclusion/exclusion criteria to bring out our final article set which consist of 27 articles. We have prepared a classification scheme to extract data from given articles. Finally, the extracted data is used to gather the results to present a general idea of trends and maturity level of this particular area.