7. ve 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ve tutumlarla ilişkili faktörler
Attitudes of 7th and 8th graders towards sustainable development and the factors in relation to student's attitudes
  1. Tez No: 604644
  2. Yazar: DİLARA KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutum düzeylerini ve tutumlarla ilişkili olan faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik genel ve alt boyut tutumlarının; cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul hizmet alanına göre değişip değişmediği, öğrencilerin genel ve alt boyut tutumları ile anne ve baba eğitim düzeyi, aile aylık gelir durumu ve akademik başarı puanları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Tarama modeli kullanılan araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılı II. döneminde İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan altı devlet ortaokulunun 7. ve 8. Sınıflarında öğrenim gören 3210 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, okulların bulunduğu ilçenin nüfus, coğrafi konum, sosyoekonomik düzey, sağlık ve ulaşım gibi özellikleri dikkate alınarak 4. hizmet alanı, 5. hizmet alanı ve 6. hizmet alanı olmak üzere üçe ayrılan okullar, araştırmacı tarafından rastgele seçilmiş, her grup için iki okul olmak üzere toplam altı okuldan veri toplanmıştır. Veriler ''Kişisel Bilgiler Formu'' ve ''Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutum Ölçeği '' kullanılarak elde edilmiştir. Veri analizinde kullanılan program SPSS (Statistical Package for Social Sciences)'dir. Araştırmada, veri analizinde tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde değerleri, ortalama değerleri, standart sapma değerleri), bağımsız örneklemler için t testi (independent sapmles t test), tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) ve pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik genel ve alt boyut tutumlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik genel tutumları okul hizmet alanına göre farklılaşmazken, cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri bakımından istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Bu anlamlı fark kız ve erkek öğrenciler arasında kız öğrenciler yönünde, 7. ve 8. sınıf öğrencileri arasında 7. sınıflar yönündedir. Ayrıca öğrencilerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik sosyal boyut tutumları ile baba eğitim düzeyi ve anne eğitim düzeyi arasında düşük düzeyde pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Aile aylık gelir durumu ile sürdürülebilir kalkınmanın genel ve alt boyutları arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Akademik başarı puanları ile sürdürülebilir kalkınmanın genel boyut ve alt boyutları arasında düşük düzeyde pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of 7th and 8th grade students towards sustainable development and the factors related to the attitudes. For this purpose, students' general and sub-dimension attitudes towards sustainable development; gender, grade level and school service area, whether there is a relationship between the general and sub-dimension attitudes of the students, mother and father education level, family monthly income status and academic achievement scores. The research model was used in research, 2018-2019 academic year II. This study was conducted on 3210 students in 7th and 8th grades of six state secondary schools in Esenyurt, Istanbul. By the Ministry of National Education, considering the characteristics of the district where the schools are located, such as population, geographical location, socio-economic level, health and transportation, the schools are divided into three as 4 th service area, 5 th service area and 6 th service area. data were collected from six schools, two of which were schools. The data were obtained by using ''Personal Information Form'' and ''Attitude Scale for Sustainable Development''. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used for data analysis. In the study, descriptive statistics (frequency, percentage values, mean values, standard deviation values), independent samples t test, one way ANOVA and pearson correlation analysis were used for data analysis. As a result of the study, it was determined that general and sub-dimension attitudes of students towards sustainable development were high. While the general attitudes of the students towards sustainable development did not differ according to the school service area, it was observed that they differed statistically in terms of gender and grade level variables. This significant difference was in female students between male and female students and in 7th grade between 7th and 8th grade students. In addition, there was a low positive correlation between social dimension attitudes towards sustainable development and father education level and mother education level. It was found that there is no relationship between family income and general and sub-dimensions of sustainable development. There was a low positive correlation between academic achievement scores and general dimensions and sub-dimensions of sustainable development.