Meslek lisesi öğrencilerinin çevre ile ilgili kavramlar hakkındaki bilgi düzeyleri ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarının incelenmesi: Antalya örneği
Examination of vocational high school students' level of knowledge about environmental concepts and their attitudes towards sustainable development: Antalya example
- Tez No: 955778
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; meslek lisesi öğrencilerinin çevre ile ilgili kavramlar hakkındaki bilgi düzeyleri ile sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutum düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın modeli, iç içe karma desene göre oluşturulmuş, nitel ve nicel araştırma desenleri bir arada kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı ve Döşemealtı ilçelerinde belirlenen meslek liselerindeki 11. ve 12. sınıfta eğitim almakta olan 416 öğrenci ile çalışmanın örneklemi oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak Çimer ve Aydın (2018) tarafından geliştirilen, 0.806 güvenirlilik katsayısına sahip“Lise Öğrencilerinin Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği”ve sormaca tekniği ile hazırlanan 2 soru tablosu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA testleriyle birlikte Betimsel İstatistik analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre çalışma grubunun sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarının düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Bulgulara bakıldığında meslek lisesi öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ile cinsiyetleri arasında herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sınıf düzeyine bakıldığında 11. sınıf öğrencilerinin ölçeğin olumsuz maddelerine verdikleri cevaplar 12. sınıf öğrencilerine göre daha yüksektir. Çalışma grubunun Lise Öğrencilerinin Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (LÖSKYTDÖ) olumsuz maddelerine verdikleri puan ortalamasının okumakta oldukları bazı alanlara, anne-baba eğitim düzeylerine ve içerik izleme sıklığına göre istatistiksel olarak farklılaştığı, ölçeğin olumlu maddelerine verdikleri puan ortalamasının okumakta oldukları bazı alanlara, baba eğitim düzeylerine ve içerik izleme sıklığına göre istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Soru tablolarına bakıldığında öğrencilerin %72.8 oranında Pestisit terimine“Hiç rastlamadım”cevabını verdiği, %65.4 oranında Etçil terimine“Açıklayacak kadar bilgim var”cevabını verdiği görülmektedir. Ayrıca Sürdürülebilirlik terimine öğrenciler %38.9 oranında“Açıklayacak kadar bilgim var”cevabını vermişlerdir. Çalışma grubunun ders kitabından öğrendiği 68 terim arasında en fazla oran Biyosfer terimi için %76.4, en az oran Biyokaçakçılık terimi için %45.7'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of knowledge of vocational high school students about environmental concepts and their attitudes towards sustainable development. The research model was created according to the nested mixed design and qualitative and quantitative research designs were used together. The sample of the study was composed of 416 students in the 11th and 12th grades of vocational high schools in Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı and Döşemealtı districts of Antalya province in the 2022-2023 academic year. The“Scale for Assessing High School Students' Attitudes Towards Sustainable Development”developed by Çimer and Aydın (2018) with a reliability coefficient of 0.806 and 2 questionnaires prepared with the questionnaire technique were used as data collection tools. In the analysis of the data, Independent Sample T-Test and One-Way ANOVA tests as well as Descriptive Statistics analysis were used. According to the findings, it was seen that the attitudes of the study group towards sustainable development were at a low level. Considering the findings, it was determined that there was no significant difference between the attitudes of vocational high school students towards sustainable development and their gender. Considering the grade level, 11th grade students' responses to the negative items of the scale are higher than 12th grade students. It was determined that the mean scores of the study group on the negative items of the Scale for the Evaluation of High School Students' Attitudes Towards Sustainable Development differed statistically according to some of the fields they were studying, their parents' education levels and the frequency of content viewing, while the mean scores on the positive items of the scale differed statistically according to some of the fields they were studying, their fathers' education levels and the frequency of content viewing. When the question tables are analyzed, it is seen that 72.8% of the students answered“I have never come across”to the term Pesticide and 65.4% answered“I have enough knowledge to explain”to the term Carnivore. In addition, 38.9% of the students answered“I know enough to explain”to the term Sustainability. Among the 68 terms that the study group learned from the textbook, the highest rate is 76.4% for the term Biosphere and the lowest rate is 45.7% for the term Biotrafficking.