Döl verimsizliği nedeni ile kesime gönderilen ineklerde mycoplasmosis ve antikor varlığının serolojik yöntemlerle aranması
  1. Tez No: 60466
  2. Yazar: YEŞİM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmalarımızda İstanbul* da Sütlüce ve Maltepe mezbaha larından Bağlanan 147 genital organ ve Fakülte kliniklerinden Bi lim Dalımıza gönderilen 1 adet prepicium yıkama sıvısı ile 2 adet vaginal akıntı örnekleri üzerinde Mycoplasma izolasyon çalışmala rı yapıldı. Çalışmalarımızda 147 genital organdan 9 adet (%6) Mycoplasma susu izole edildi. Diğer örneklerden Mycoplasma izo lasyonu yapılamadı. Dört bölümde incelenen genital organlarda; Cervix uteriden 2 adet (#1.3)» Ovariumdan 4 adet (%2,7), Oviduktdan ise 5 adet (%3,4) Mycoplasma izole edildi. Bu materyallerden iki adedinde hem ovidukt ve hem de ovariumdan Mycoplasma izole edildi. Çalışmalarımızda izole ettiğimiz Mycoplasma suşiarının bi yokimyasal testlerinde 9 susun aynı sonuçları verdiğini saptadık. Bu sonuçlara göre 9 adet Mycoplasma susu; HJBC-), glukoz fermen- tasyonu (+), arginin hidrolizi (-), katalaz (-), Metilen mavisi redukstiyonu (+), phosphatase aktivitesi (+), serum eritme (+), o hemoliz (+), 56 C. ısıya dayanıklılık (-), serum gereksinimi (+), M.bovis antiserumuna karşı 2,3-3,0 mm. üreme önlem zonu (+) ola rak bulunmuştur. Aynı dönemlerde Mezbahadan sağlanan 150 adet kan serumu- nun, M.bovis yönünden 22 adedinde 1/128 1/1024 titreye kadar tüp agglut i nasy onunda pozetif olduğu, ayrıca se rumların lam agglutinasyon testinde de pozetif olduğu saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
In this investigation was made on isolation of Mycoplasma from genital tracts of 147 cows slaughtered in Sütlüce and Mal tepe region and 1 preputial cavity washing of bull and also 2 vaginal discharges of cows which were brought to our Depart mant from Faculty clinics. In our studies Mycoplasma strains were iso lated from 9 (6 %) of the genital tracts in 147 cows. Mycoplasma isolation were not found in the other samples. Mycoplasma isolation was made separately from 2 (1,3 %) of cervix uteri, 4 (2,7 %) of ovariums, 5 (3,4 %) of oviducts which were examined in four different parts of genital tracts. Although this Mycoplasma isolation results were found both ovi duct and ovarium regions of two samples. We were demonstrated that this 9 mycoplasma strains showed same biochemical reaction results which were isolated from our samples. According to our biochemical reactions following results were found from these 9 Mycoplasma strains; HJ3 (-), fermentation of glucose (+)» hydrolysis of arginine (-), catalase (-), Metilen blue reduction (+), phosphatase activity (+), liguef action of coagulated serum (+), hemolysis (+), resistance of 56 0 (-), se rum requirement (+), Qrowht inhibition against M.bovis antisera (2,3-3*0 mm).-74-?77- During our investigation again 150 blood sera samples which were taken from slaughter houses were examined against to M.bovis antibody and only 22 of them showed positive results from 1/128 to 1/1024 titration in tube agglutination tests also both sera samples showed positive results in plate agglutination tests. At the end of thİB research we decided that this 9 Mycop lasma strains are M.bovis.