Erken ve latent dönem sifiliz'in serolojik tanısında western-blot yönteminin değerlendirilmesi
The evaluation of western-blot assay in the serological diagnoses of early and latent syphilis
  1. Tez No: 158015
  2. Yazar: SONAY TEMURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR KOCAZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ile Treponema pallidum western-blot testi ile sifilitik ve nonsifilitik tablolarla antijenler arasındaki ilişkinin saptanması ve western-blot testinin sifiliz tanısındaki performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sifilize ait klinik bulgu ve belirtilere sahip semptomatik ES'li 20 hastadan ayrıca, nonsemptomatik ancak sifiliz için yapılan serolojik testleri pozitif bulunan LS'li 20 olgunun oluşturduğu 40 hasta çalışmaya alınmıştır. Ayrıca kontrol grubu oluşturmak amacıyla çeşitli klinik nedenlerle biyolojik yalancı pozitiflik (BYP)gösteren 20 olgu.diğer spiroket infeksiyonlu olguların (DSİO) oluşturduğu 20 olgu ve sağlıklı kan vericilerinden(SKG) oluşan 20 olgunun oluşturduğu toplam 60 olgu çalışmaya alınmıştır. Çalışma ve kontrol grubu olguların tanısının netleşmesi için nontreponemal ve treponemal testler çalışıldı. Daha sonra çalışmamızda değerlendirilmesi amaçlanan Western-blot(WB) testi çalışıldı. WB IgM testi ile ES'li olgularda en sık(%95) ve WB IgG testi ile LS'li olgularda en sık (%90) saptanan antijen TpN17 antijeni olmuş ve onu TmpA antijeni izlemiştir. ES'li olgularda WBIgM/TpN17 performans parametreleri ;Duyarlılık, özgüllük,PKD,NKD,Doğruluk ve Kappa uyum katsayısı sırasıyla,%95, %100, %100, %97.5, 0.90, LS'li olgu WBIgG/TpN17 performans parametreleri sırasıyla %90, %100, %100,%91, %95, 0.90 olarak bulundu. ES'li hastalarda WB IgM test pozitifliği sayısı SKG'na göre ileri derecede anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p O.001).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to detect the relationship between antigens and syphilitic and non-syphilitic clinical stages, using Western blot (WB) assay and to evaluate the WB assay performance in the diagnosis of syphilis. A total of 40 patients including symptomatic 20 patients with early syphilis (ES) having clinical findings and symptoms and asymptomatic 20 patients with latent syphilis (LS) having positive serological test results for syphilis were included in this study. A total of 60 cases including 20 cases with biological false positiviness (BFP) resulted from various clinical causes and 20 cases with other spirochete infections (COSI) and 20 healthy blood donors (HBD) were included as control groups. Treponemal and non-treponemal tests were performed in order to clarify the diagnosis of study and control groups. Finally; WB assay which we aimed to evaluate its test performance, was applied for all of the groups. The most encountered antigen was TpN17 in ES (95%) and LS (90%) cases using WB IgM and IgG assays, respectively. TmpA antigen was the second most encountered antigen for the same groups. The performance parameters; sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV), accuracy and kappa coefficient of WB lgM/TpN17 were detected as 95%, 100%, 100%, 100%, 95%, 95%, 97.5% and 0.90 in cases with ES, respectively. The same performance parameters of WB lgG/TpN17 were detected as 90%, 100%, 100%, 91%, 95% and 0.90 in cases with LS, respectively. The positiveness number of WB IgM assay in patients with ES was found significantly higher than cases with HBD (pO.001).