Doğru akımla enerjilendirilmiş kent içi raylı sistemlerde rejeneratif enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
Assessment of regenerative energy potential in direct current energized urban rail systems
- Tez No: 604649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTUĞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Raylı sistemler diğer kentsel toplu taşıma türlerine göre en verimli olan toplu taşıma yöntemidir. Bununla birlikte, hızla artan kent nüfusu ve yoğun yolculuk talebi sebebiyle çok yoğun enerji tüketimine sebep olmaktadır. Bu yüzden raylı sistemlerde enerji verimliliği öncelikli gündem maddesidir. Kent içi metro sistemlerinde istasyonlar arası mesafeler ortalama 1-1,5 km olduğundan trenler sık sık frenleme yaparak rejeneratif enerji üretmektedir. Raylı sistemlerde enerji tüketiminin azaltılması ve verimli kullanılması bakımından bu enerjinin geri kazanılması genel enerji tüketiminin azaltılmasına önemli oranda katkı sağlayacaktır. Bu tezde, İstanbul Anadolu yakasında yapımı devam eden M8 Bostancı-Dudullu metro hattının rejeneratif frenleme enerji potansiyelini belirlemek amacıyla MATLAB programında simülasyon yapılmıştır. Tek yönlü çalışma sırasında Hat-1 (kalkış yönü) ve Hat-2 (dönüş yönü) tünellerindeki araçların toplam enerji tüketimi ve frenleme sırasında üretilen enerji potansiyeli belirlenmiştir. Bu potansiyelin değerlendirmesi konusunda son bölümde gelecekteki çalışmalar kapsamında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Railway systems are the most energy efficient transport systems compared to the other transportation modes. However, urban railways consume huge energy because of increasing urban population and tranportation demand. Therefore, energy efficiency is the primary agenda for railways. The distance between the stations in urban areas is 1-1,5 km. Therefore, trains are braking frequently, hence regenerating energy to decrease energy consumption in railways is crucial point for railways. In this thesis, the simulation of the M8 Bostancı-Dudullu metro line on the Anatolian side of Istanbul was performed in MATLAB program to determine the regenerative braking energy potential. The total energy consumption of the vehicles in Line-1 (direction of departure) and Line-2 (direction of rotation) tunnel during one-way operation and the energy potential produced during braking were determined. In the last chapter, suggestions are given for the evaluation of this energy potential.