Teknoloji kabul modeli ile elektronik belge yönetim sistemi kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve yapısal eşitlik modeli ile analizi
Examination of factors affecting the use of electronic document management system with technology acceptance model and analysis with structural equation model
- Tez No: 604653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kurumlarda iç faaliyetlerin ve dış kurumlar ile olan ilişkilerin sağlıklı yürütülmesi için her aşamada belge yönetimi büyük önem arz etmektedir. Belge yönetimi basılı olarak eski usullere dayalı yapıldığında; arşivleme faaliyetleri için harcanan iş gücü, kullanılan mekan ve kırtasiye işleri gereksiz görülmekte; bu harcanan çabaya rağmen bilgiye erişim de uzun zaman almaktadır. Bu sebeple belgelerin yönetimi için süreçleri yönetmenin iyi bir yolu olan“Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)”kullanımı kurumlar için oldukça önemlidir. Ayrıca, bilgi ve telekomünikasyon teknolojilerindeki ilerlemeler de yönetimsel faaliyetlerde elektronik araçların etkin bir şekilde kullanılmasını tetiklemektedir. Eski usullere dayalı belge yönetimine alışmış olan kullanıcıların/kurumların yeni bir sistemin kullanımıyla ilgili tereddütlerinin ve kaygılarının olması kaçınılmazdır. Bu tereddüt ve kaygıların yeni teknolojinin devreye alınma sürecine olan etkisi son zamanlarda literatürde sıklıkla işlenmiştir. Bu kapsamda, yeni bir teknolojinin kabul edilmesine yönelik kullanıcıların algı ve görüşlerini etkileyen faktörleri ve bu faktörler arasındaki ilişkinin durumunu belirlemek için Teknoloji Kabul Modeli (TKM) yaygın olarak kullanılan yöntemlerdendir. Bu çalışmada, kamu kurumu çalışanlarının EBYS'yi kullanım düzeyi incelenerek, çalışanlarca kabulünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi için Teknoloji Kabul Modelinde kullanılan ölçekler referans alınarak anket formu hazırlanmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak çalışanların EBYS kullanım kabulünü etkileyen faktörler ve bu faktörler arasındaki ilişki belirlenmesi amaçlanmıştır. Analizler için SmartPLS 3 paket programı kullanılarak 179 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda davranışsal niyetin gerçekleşen davranış üzerinde önemli oranda pozitif etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca algılanan fayda ve kulanım kolaylığı faktörlerinin davranışsal niyet faktörü üzerinde pozitif etkisinin olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In institutions, document management is of great importance in order to ensure that internal activities and relations with external institutions are carried out in a healthy manner. When the document management is made in print based on old methods; the workforce used for archiving activities, the space and stationery works used are unnecessary. Despite this effort, access to information takes a long time. Therefore, the use of the Electronic Document Management System (EDMS) ", a good way to manage the processes for the management of documents, is very important for organizations. In addition, advances in information and telecommunication technologies trigger the effective use of electronic tools in managerial activities. Users / institutions who are used to document management based on old methods are inevitably worried about the use of a new system. The impact of these hesitations and concerns on the commissioning of new technology has been frequently processed in the literature recently. In this context, Technology Acceptance Model (TAM) is one of the commonly used methods in order to determine the factors affecting the perception and opinions of the users and acceptance of a new technology. In this study, a survey form was prepared by taking the scales used in the Technology Acceptance Model into consideration in order to determine the factors affecting the acceptance of the employees by public employees. The aim of this study was to determine the factors affecting the acceptance of the use of EDMS and the relationship between these factors by using the Structural Equation Model. Analyzes were made by using 179 surveys using the Smart PLS 3 package program. As a result of the study, it has been observed that the intention has a significant positive effect on the behavior. In addition, it was evaluated that perceived benefit and ease of use factors had a positive effect on intention factor. It was observed that adaptation and ease of use had a positive effect on perceived benefit.