Toplu taşıma sistemlerinde aktarma yolculuklarının akıllı ulaşım sistemi verileri ile analizi
Analysis of transfer trips by intelligent transportation system data in public transportation systems
  1. Tez No: 604654
  2. Yazar: OKTAY KAYSERİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizin en kalabalık ve en önemli şehri olan İstanbul, dünyanın en büyük metropolleri arasında yer almaktadır. Şehir, nüfus açısından büyükşehir belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'da 1, Dünya'da ise 5. sırada yer almaktadır. Bu nüfus büyüklüğü, insanların bir noktadan başka bir noktaya ulaşımında trafik sıkışıklıklarını beraberinde getirmekte ve insanların ulaşımda harcadıkları zaman kayıplarını önemli bir sorun olarak ortaya çıkarmaktadır. Artan ulaşım talebinin karşılanmasında toplu taşıma sistemleri önemli bir rol oynamaktadır. İstanbul'da toplu taşıma hizmeti, lastik tekerlekli toplu taşıma sistemleri, raylı toplu taşıma sistemleri ve deniz toplu taşıma sistemleri olarak sağlanmakta ve günlük ortalama 6 milyonun üzerinde yolculuğa hizmet vermektedir. Bu çalışma kapsamında İstanbul'da 1-31 Ekim 2018 tarihleri arasında toplu taşıma sistemlerinde yolcular tarafından kullanılan“istanbulkart”akıllı bilet verileri temin edilmiş, bu veriler analiz edilerek toplu taşıma kullanımının türel dağılımları ve gün bazında değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, Taksim bölgesinde yapılan aktarma tipindeki yolculuklar için aktarmada harcanan süreler dikkate alınarak aktarma tanımı kapsamına dâhil olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Taksim bölgesinde aktarma yapan yolcuların aktarma esnasında harcadığı sürenin değişken olduğu ve birçok yolcunun da optimum süreden daha fazla süre harcayarak aktarma yaptığı tespit edilmiştir. Bu sürenin, Taksim bölgesinde farklı iş ve aktiviteler için harcandığı düşünüldüğünde, bu yolculukların aktarma tanımına uygun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Istanbul, the most crowded and important city in our country, is one of the largest metropolises in the world. In terms of population, the city is the 1st one in Europe and 5th one in the World according to the rankings of the metropolitan municipalities. This population size is a kind of important traffic jam problem for people from one point to another and the time losses, people spend on transportation. Public transport systems play an important role in supplying the increasing transportation demand. In Istanbul, public transport services are provided by wheeled public transportation systems, railway public transportation systems and seaway public transportation systems, and serve over 6 million journeys per a day on average. Within the scope of this study,“istanbulkart”smart ticket data used by passengers in public transport systems were provided between October 1 and October 31, 2018 in Istanbul. These data were analyzed and the distribution of public transport and its changes by day were examined. In addition, considering the time spent in the transfer for the type of transfer in the Taksim area, whether or not they are suitable for the transfer definition were evaluated. As a result of the study, it was determined that the time spent by the transferring passengers in the Taksim area was variable and that many passengers spend more time than the optimum time. Considering that this period is spent for different works and activities in the Taksim area, it has been seen that these journeys are not suitable for the definition of transfer.