Nanokaplamaların hazırlanması ve özelliklerininincelenmesi
Preparing nanocoatings and analysis of properties
  1. Tez No: 604655
  2. Yazar: YASİN OGÜN BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, tek bileşenli II. tip bir fotobaşlatıcı olan TXOCH2COOH (2- karboksimetoksi tiokzanton) ve I. tip fotobaşlatıcılardan suda çözünme özelliğine sahip olan Irgacure 2959 (2-Hidroksi-4-(2-hidroksietoksi)-2-metilpropiofenon) in – situ olarak polimer matriks ve çözücü içerisinde Halloysit, gümüş, gümüş/Halloysit, Demir, Demir/Halloysit nanoparçacıkların sentezi fotokimyasal olarak gerçekleştirildi. Çeşitli formülasyonlarda nanokaompozit filmler hazırlanmıştır. Hazırlanan nanokompozit filmlerin yüzeyleri boyut, şekil özellikleri incelenmiştir. Nanoparçacıkların oluşumu UVVis spektrofotometresi ile absorpsiyon spektrumundaki değişimleri kaydedilmiştir. DLS analizi ile boyut analizleri gerçekleştirilmiş ve yüzey morfolojisi SEM analizi ile saptanmıştır. Elde edilen nanoparcacık/polimer nanokompozit filmlerin fotokatalitik degredasyon çalışmaları, metilen mavisi kullanılarak halloysit/demir içeren formülasyonun absorblama özelliğinin oldukça iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Halloysite, silver, silver / halloysite, iron, iron / halloysite nanoparticles were photochemically synthesized in polymer matrix and solution with insitu technique by using single component II. type of photoinitiator TXOCH2COOH (2- carboxymethoxy thioxanton) and having water solubility from type I photoinitiators Irgacure 2959 (2-Hydroxy-4- (2-hydroxyethoxy) -2-methylpropiophenone). Nanocomposite films were prepared with various formulations. The size, shape and properties of the prepared nanocomposite films were investigated. Occurrence of nanoparticles is shown by using UV – Vis spectrometer at changes of absorbtion spectrum. Size analyzes were performed by DLS analysis and surface morphology was determined by SEM analysis. The photocatalytic degradation studies measured with methylene blue of the obtained nanoparticle / polymer nanocomposite films showed that the absorption property of formulation of halloysite/iron was quite good.