Toplu taşıma aracı titreşimlerinin analizi ve yarı-aktif kontrolü
Analysis and semi-active control of vibrations of public transportation vehicle
- Tez No: 604656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında; şehir içi toplu ulaşımda kullanılan bir minibüs aracına etki eden tireşimlerin analizi ve yarı-aktif kontrolü gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle sistemin fiziksel ve matematiksel modelleri çıkartılmıştır. Daha sonra, bilgisayar ortamında Matlab-Simulink programı kullanılarak boş ve dolu araç için iki farklı yol girişi için simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Simülasyonlarda dört farklı süspansiyon durumu incelenmiştir: 1) Geleneksel sönümleyicili ve kontrolcüsüz sistem, 2) MR sönümleyicili ve sönümleyici geriliminin sabit 0 V olduğu sistem, 3) MR sönümleyicili ve sönümleyici geriliminin PID kontrolcü ile kontrol edildği sistem ve 4) MR sönümleyicili ve sönümleyici geriliminin Bulanık Mantıklı kontrolcü ile kontrol edildiği sistem. Her durumdaki simülasyon sonuçları için yer değiştirme ve ivme grafikleri hem zaman hem de frekans alanında elde edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Böylece, MR sönümleyicili yarı-aktif kontrolün farklı kontrol algoritmaları ile taşıt titreşimlerini bastırmadaki performansı gözlemlenmiştir. Boş ve dolu araç senaryoları ile de, kullanılan kontrol algoritmalarının araç kütle parametresinin değişimine karşı duyarlılığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; analysis and semi-active control of vibrations which affecting a minibus vehicle used in urban public transportation were investigated. Firstly, physical and mathematical models of the system have been extracted. After that, simulation studies were performed in computer environment by using Matlab-Simulink program, for unladen (driver only) and laden conditions of vehicle for two different road input. In simulations, four different cases were examined; 1) system with traditional damper and non-controller system, 2) system with MR damper and damper voltage as constant 0V, 3) system with MR damper and damper voltage controlled by PID controller and 4) system with MR damper and damper voltage controlled by Fuzzy Logic controller. In each case, the displacement and acceleration graphs for the simulation results were obtained in both time domain and frequency domain and compared with each other. In this way, different control algorithms for semi-active control with MR damper and their performance in damping the vehicle vibrations were observed. By the help of unladen and laden vehicle scenarios, it was presented that the designed control algorithms are sensitive to vehicle mass change.