Çanakkale ili arazi kullanım ve bitki örtüsü değişiminin uzaktan algılama yardımı ile belirlenmesi
Determination of land use and land cover changes in Çanakkale province using remote sensing
- Tez No: 326644
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada 2000, 2006 ve 2010 yıllarında alınan Landsat TM/ETM uydu görüntüleri kullanılarak Çanakkale ilinin ?orman?, ?mera?, ?tarım?, ?su?, ?yerleşim çıplak alan? sınıflarını içeren Arazi Kullanım ve Bitki Örtüsü (AKBÖ) haritaları yapılmıştır. AKBÖ sınıflarının alanları hesaplanarak 2000-2006, 2006-2010 ve 2000-2010 yılları arasında meydana gelen değişimler karşılaştırılmış, toplam değişen/değişmeyen alanlar belirlenmiştir. Doğruluk analizleri ve kappa istatistikleri her ilçe için hesaplanmıştır.Ayvacık İlçesi'nde 2006 ve 2010 yıllarında en büyük alanın sırasıyla %40.13 ve %42.70'le tarım alanlarının kapladığı görülürken, en az alanın su sınıfında olduğu görülmüştür. Bayramiç İlçesi'nde 2000, 2006 ve 2010 yıllarında en yüksek alanın orman sınıfına ait olduğu, su ve yerleşim çıplak alanların %1'in altında bir alana sahip olduğu belirlenmiştir. Merkez İlçe, Biga, Çan, Eceabat, Lapseki ve Yenice İlçeleri'nde orman alanları en büyük alanı kaplarken, su sınıfı en az alanı kaplamaktadır. Eceabat İlçesi'nde her üç yılda en az oran yerleşim çıplak alanlarda görülmüştür. Ezine ve Gelibolu İlçeleri'nde en büyük arazi grubu tarım alanlarıyken, en az alanın su sınıfında olduğu gözlenmiştir. En yüksek ortalama sınıflama doğruluğu 2000 yılı Merkez İlçe AKBÖ haritasında iken (% 90.20), en düşük ortalama sınıflama doğruluğu Bayramiç İlçe'si 2000 yılı haritasındadır (% 80.39).2000-2010 arasında görülen toplam değişimler incelendiğinde, en az değişim Gelibolu İlçesi'nde (%17.56) olurken, en fazla değişimin 2006-2010 yılları arasında Ayvacık İlçesi'nde (%32.45), 2000-2010 yılları arasında ise Ezine İlçesi'nde (%28.10) olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Landsat TM/ETM images obtained in 2000, 2006 and 2010 were used to generate Land Use and Land Cover (LULC) maps of Canakkale province including forest, grassland?, agriculture?, water and residential area and bare soil classes. Areas of LULC classes were calculated, changes between 2000-2006, and 2006-2010 were compared and the total changed/unchanged areas were determined. Accuracy assessments and Kappa statistics were calculated for each district.In Ayvacık, most of the area were covered by agricultural lands in 2006 and 2010 with 40.13% and 42.70% respectively, while the least area were covered by water class. In Bayramiç, while most of the area were covered by forests in each year, the residential areas and water surfaces were covered less than 1% of total area. In Main Municipal district, Biga, Çan, Eceabat, Lapseki, and Yenice, the most of the areas were covered by forests, and water surfaces were covered the least area. In Eceabat, the minimum coverage rate was seen in Residential area Bare soil class for every year. In Ezine and Gelibolu, while agricultural areas were classified as the major land cover class, the minor land cover class was classified as water. The maximum accuracy was found for LULC map of Main Municipal district in 2000 (90.20%) while the minimum accuracy rate was found for Bayramiç LULC map in 2000 (80.39%).When changes between 2000-2010 investigated, it was seen that the minimum changing rate occurred in Gelibolu (17.56%), while the maximum rates occurred in Ayvacık (32.45%) between 2006-2010, and in Ezine (28.10%) between 2000-2010 years.