Understanding behaviors of customers in B2C e-commerce websites: a case study on iraqi people living in Turkey
B2C-ticaret web sitelerinde müşterilerin davranışlarını anlamak: Türkıye'de yaşayan ırak halkı üzerinde bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 604659
  2. Yazar: HAMID MAJEED MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NERGİZ ÇAĞILTAY, Assist. Prof. Dr. GONCA GÖKÇE MENEKŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
E-ticaret ile ilgili önceki çalışmalar, online alışverişin bir dizi müşteri ve e-ticaret web sitesi değerlendirmeleri olarak kabul edildiğini kanıtladı. Ancak, yapı ve internete duyulan güveni korumak, sanal ortam kompleks bir süreçtir. Bu süreç, perakendecilere acentelere verdikleri sözlerin yerine getirilmesinde dürüstlüğün yanı sıra teknoloji değerlendirmesi biçimini de veriyor. Bu çalışmanın temel amacı, B2C e-ticaret web sitelerinde müşterilerin davranışlarını anlamaktadır. Bir vaka çalışması olarak, Türkiye'de yaşayan Irak halkı değerlendirilmektedir. Pazar Oryantasyon, Güvenlik ve güvenilirlik, Kullanıcı Arayüzü Kalitesi, algılanan ürün ve hizmet bilgileri kalitesi, İlişkisel Fayda, Web Sitesi İtibar ve Sosyal Varlığın Önemi ve B2C e-ticaret online güven ile olan ilişkilerinin önemi incelenmiştir. Bu çalışmayı yürütmek amacıyla, anketi gerçekleştirmek için uygun bir örnekleme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Türkiye'de yaşayan Iraklı bir topluluk örneği ve veriler üzerine bir anket, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. E-ticarette güven ile e-ticaret faktörleri arasındaki ilişkileri test etmek için Pearson'un korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca, e-ticarette güven seviyelerini tahmin etmek için sekiz önlemin (market oryantasyon, Risk, Güvenlik ve Güvenilirlik, Kullanıcı Arayüzü Kalitesi, algılanan ürün ve hizmet bilgileri kalitesi, İlişkisel Fayda, Web Sitesinin İtibarını ve Sosyal Varlığının Önemi) yeteneğini değerlendirmek üzere hiyerarşik çoklu regresyonlar kullanılmıştır (e-ticarete Güven Ölçeği). Çalışmanın sonuçları gözlemlenen güvenliği gösterdi; gizlilik ve itibar, Türkiye'de yaşayan Iraklı online müşterilere değinerek, müşterilerin online güvenini etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Önemli dereceye sahip diğer unsurlar çeşitlilik gösterir ve farklıdır ancak bunlardan en önemlisi üçüncü taraf algılaması ve gözlemlenen web sitesi kalitesinin çevrimiçi güven ile önemli bir ilişkisinin var olduğunu da göstermiştir. Son olarak, sonuçlarda bağımsız güven değişkeni ile önemli bir bağlantı kurmak için sınırlı bir gösterge sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous studies about e-commerce demonstrated that online shopping is considered a series of customers and e-commerce websites evaluations. Nevertheless, the construction and preserve the trust in internet and virtual environment is a complex process. This process takes the form of technology evaluation in addition to honesty of retailers in the provision of their promises to agents. The main goal of this study was to understanding behaviors of customers in B2C e-commerce websites. As a case study, the Iraqi people who live in Turkey are evaluated. Market Orientation, Security and Trustworthiness, User Interface Quality, Perceived product and service information quality, Relational Benefit, Importance of website Reputation and Social Presence and their relationships with online trust in B2C e-commerce have been analyzed. In order to conduct this study, a convenience sampling technique to carry out the survey has been conducted. A questionnaire on a sample of Iraqi community who live in Turkey and the data has been analyzed by the use of the Statistical Package for Social Science (SPSS). A Pearson's correlation analysis was used in order to test the relationships between Trust in e-commerce and e-commerce factors. As well as, hierarchical multiple regressions were used to assess the ability of eight measures (Market Orientation, Risk, Security and Trustworthiness, User Interface Quality, Perceived product and service information quality, Relational Benefit, Importance of website Reputation and Social Presence) to predict levels of Trust in e-commerce (Trust in e commerce Scale). The results of the study show that observed security; observed privacy and observed reputation are considered of the most significant elements effect the trust of customers online with mentioning to Iraqi online customers who live in Turkey. Other elements with significant degree are varied and different but the most important of them are perceive third party and observed website quality have important relationship with online trust. Lastly, results providing limited indication to create an important connection with the independent variable of trust.