Synthesis and characterization of ultraviolet and thermal curable phosphorus containing flame retardant polymer
Ultraviyole ve ısıl kürleştirilebilen fosfor içerikli alev geciktirici polimer sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 604666
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda araştırmacılar halojen içerikli alev geciktiricilerin önde gelen alternatifi fosfor içerikli olan halojensiz alev geciktirici arayışındadırlar. Sıkı çevresel önlemlerden dolayı alev geciktirici piyasası daha doğayla dost formülasyonlar içeren, çevre kirliliğinin etkisini azalttığı için fazlasıyla dikkat çeken, polimer matriksinde kovalent bağlanmış olarak bulunan alev geciktiricilerin kullanımını teşvik etmektedir. Reaktif fonksiyel fosfor içeren monomerler doğasında var olan alev geciktirici özelliklerinden dolayı, alev geciktiricilerdeki özelliklerin ayarlanılabilinirliği açısından benzersiz bir olanak sağlar. Bu çalışmada, metakril fonksiyonel fosfor içerikli monomer sentezlenerek serbest radikal polimerizasyonunda kullanılması amaçlanmıştır. Monomer 3-akriloiloksi-2-hidroksipropil metakrilat (AHM) ve difenilfosfinoksit ile fosfa-Michael katılması reaksiyonu ile sentezlenmiştir. DK-2 monomeri ve akrilonitril farklı ilerleme oranında karıştırılmış ve serbest radikal polimerizasyonu yöntemi ile polimerizasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Finemann-Ross ve Kelen-Tudos metodları kullanılarak polimerizasyon hızı hesaplanmıştır. Farklı besleme oranına sahip polimerler elde edilerek 1H, 13C, 31P NMR (nükleer manyetik rezonans) ile karakterize edilmiş ve TGA (termogravimetrik analiz) yapılmış ve foto-DSC deneyleri yapılarak fotopolimerizasyon özellikleri incelenmiştir. Monomer formülasyonunda bulunan fosfor miktarının artırılması sonucunda materyallerin termal özelliklerinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Researchers are in quest of halogen free flame retardants such as phosphorus containing flame retardants (P-FRs) as they are the prominent alternatives to their counterparts. Stringent precautions for environment shifted the market toward environmentally-friendly formulations that prompt the use of nonleachable, covalently attached flame retardants to the polymer matrix attracted attention because of reducing the environmental pollution impact. Reactive functional phosphorus containing monomer makes it unprecedented for tailoring the properties of FRs that provide inherent flame retardancy to the materials. In this study, methacryl functional phosphorus containing monomer was synthesized and used further in free radical polymerization. DK-2 monomer synthesis was followed by using 3-(acryloyloxy)-2-hydroxypropyl methacrylate (AHM) and diphenylphosphine oxide via phospha-Michael addition. DK-2 monomer and acrylonitrile were mixed in different feed ratio and polymerized via free radical pathway. Finemann-Ross and Kelen-Tudos methods were applied to calculate the reactivity ratios. The polymers were characterized by 1H, 13C, 31P NMR, TGA, and photopolymerization properties of DK-2 were conducted via photo-DSC experiment. Increasing the phosphorus monomer in the formulation resulted in increasing thermal properties of the materials.