Orman köylülerinin güneş enerjili su ısıtma sistemlerini kullanmasıyla ortaya çıkan sosyo ekonomik durumun değerlendirilmesi Gümüşhane örneği
Evaluation of socio-economic conditions by using solar water heating systems in Gümüshane forest villagers
- Tez No: 604667
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Gümüşhane'deki bazı orman köylülerinin güneş enerjili su ısıtma sistemlerini kullanmasıyla ortaya çıkan sosyo-ekonomik durum değerlendirilmiştir. Bunun için 70 orman köylüsü aile üzerinde anketler yapılarak sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğü ORKÖY şubesinden güneş enerjisi verilen aile bilgileri neticesinde yüz yüze anketler yapılmıştır. Anketlerdeki verileri sayısal ortama aktarılmış ve istatistiki analizler SPSS (11.5) programı ile gerçekleştirilmiştir. Gümüşhane'deki orman köylerinde yaşayan insanların güneş enerjili su ısıtma sistemi kullanması,“t”analizi ve yüzde frekans dağılımı yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak güneş enerjisi su ısıtma sistemleri orman köylerinde ısınma amaçlı yakacak odun tüketimi üzerine olumlu etkisi sağlamamış. Yemek pişirme ve su ısıtma amaçlı fark edilir tasarruflar söz konusu olmuştur. Ankete katılanların cinsiyet durumu %4 kadın ve % 96 erkektir. İleri ve orta yaşlı ve daha yüksek yaşlı katılımcının oranı % 60'dır. Eğitim olarak ilkokul mezunlarının oranı %64'tür. Ormanların çoğunda köylüler, gelecekteki ekonomik beklentilerden endişe duymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, using solar water heating system in Gumushane forest villagers was evaluated to take advantages of socio-economic and ecological status. For this purpose, 70 forest villagers were surveyed and the results were analyzed in Gumushane. In the scope of the research, face-to-face surveys were conducted because of family information given to solar energy from ORKOY branch of Gumushane Forestry Directorate. The data in the questionnaires were transferred to the digital environment and statistical analysis was performed with SPSS (11.5) software. As analyzes; t analysis, percentage and frequency distribution methods using solar water heating systems had tried to explain the effects of the forest villages. Distribution of solar water heating systems in Gumushane was explained in the forest villages. As a result, solar water heating systems have not provided a positive effect on the consumption of firewood in forest villages. For cooking and water heating, there have been significant savings. The gender of the respondents were 4% female and 96% male. The proportion of advanced and middle aged and older elderly participants is 60%. The ratio of primary school graduates is 64%. In most of the forest villagers is worried about the economic future expectations.