Yersinia Enterocolitica infeksiyonlarının araştırılması
Investigation for Yersinia Enterocolitica infections
- Tez No: 60467
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ TÖRECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
- 39 - ÖZET ve SONUÇLAR Yersinia enterocolitica genellikle 4-12 yaş grubundaki «e çocuklarda gastroenterit, erişkinlik döneminde özellikle ek lemleri tutan allerjik belirtilere yol açan önemli bir pato jendir. İnsanda hastalık etkeni olabildiği ilk defa 1933 yı- lxnda gösterilmiş ise de txbbi önemi ancak 1970'li yıllarda anlaşılabilmiştir. 37 C'de yavaş üremesi, dışkı gibi çok sa yıda normal flora bakterileri içeren muayene maddelerinden izolasyonunu güçleştirmekte; izolasyon için özel besiyerleri ve yöntemler kullanılmasını gerektirmektedir. Bu yöntemlerin rutin olarak kullanılmadığı ülkelerde Yersinia enterocolitica izolasyonları seyrek yapılmaktadır. Nitekim ülkemizde de bu güne dek insandan Yersinia enterocolitica izolasyonu bildi rilmemiştir. Çalışmamızda gastroenterit yakınması olan çoğunluğu 10 yaşın altındaki çocuklardan oluşan 280 hastanın dışkısın dan Yersinia enterocolitica izolasyonuna teşebbüs edilmiştir. Bu amaçla dışkı örnekleri doğrudan CİN ve MacConkey ağarlara ekildiği gibi alkalen ile muamele edilerek de aynı besiyerle- rine ekilmiş ayrıca PBS ve alkalen buyyonda soğukta zengin leştirme yöntemleri de uygulanmıştır. 280 dışkı örneğinden ikisi 0:3 ve ikisi 0:9 serogrubundan olan 4 Yersinia entero colitica susunu izolasyonu mümkün olmuştur. CİN ağara direkt ekimde bir suş, alkalen ile muamele edilerek CİN ve MacConkey ağarlara ekimlerde 3 suş, PBS veya alkalen buyyonda soğukta zenginleştirme yöntemleriyle dört suş izole edilmiştir.40 - Bu 280 hastanın 133' ünde barsak patojeni olabilecek diğer bakteriler, Candida albicans ve parazit yumurtaları ya da protozoonları saptanmıştır. 50 kişilik barsak yakınması olmayan kontrol grubundan Yersinia enterocolitica izole edil memiştir. Yersinia enterocolitica enfeksiyonlarının geç kompli- kasyonları olabilecek yakınmaları olan 124 hastada Yersinia enterocolitica 0:3, 0:5, 0:8 ve 0:9 suşlarından hazırlanan antijenlerle ve aglutinasyon deneyleri ile antikor aranmış tır. Bu hastaların 22'sinde> 0:3, 14'ünde 0:9 ve 19'unda hem 0:3 hem 0:9 serogruplarından suşlara karşı 1/40 veya daha yüksek titrelerde antikor saptanmıştır. Anlamlı kabul edilen 1/160 sulandırmalardaki aglutinasyona toplam 36 hastada rastlanmıştır. Bir yakınması olmayan 42 kişilik kontrol gru bunda yalnız bir kişide 0:9 serogrubuna karşı 1/160 sulandır mada antikor saptanmıştır. 0:5 ve 0:8 serogruplarından suşla ra karşı hiçbir hastada aglutinine rastlanmamıştır. Yersinia enterocolitica izole edilen 4 hastanında 10 yaşın altında olmasına karşılık serumunda aglutinin saptanan hastaların çoğunluğu 30 yaşın üzerindedir.
Özet (Çeviri)
- 41 - INVESTIGATION FOR YERSINIA ENTEROCOLITICA INFECTIONS SUMMARY AND CONCLUSIONS Yersinia enterocolitica is an' important pathogen usually causing gastroenteritis in 4-12 years old children and allergic symptoms mostly affecting joints in adults. Although its etiological role in human pathology was shown in 1933 for the first time, its significance in medicine has been recognized only in 1970's. Because of its slow growth at 37 C, it is difficult to isolate from clinical specimens containing a great number of flora bacteria, such as stool, and its isolation requires specific media and methods. In countries in which these methods are not routinely used, Yersinia enterocolitica isolation is seldom done. Accordingly, no Yersinia enterocolitica isolation has been reported in Turkey. In this investigation, the isolation of Yersinia enterocolitica was attempted from stool of 280 patients, mostly consisting of children under 10 years of age suffering from gastoenteritis. For this purpose, alkali treated and untreated stool samples of patients were inoculated in CIN and MacConkey agar media. Cold enrichments in PBS and alkalic nutrient broth were also performed. From these stool specimens 4 Yersinia enterocolitica strains, two from serogroup 0:3 and two from serogroup 0:9 were isolated. Out of these strains, one could be isolated by direct inoculation on CIN agar, three by inoculation on CIN and MacConkey agars after alkali treatment, and all four by cold enrichment method in PBS and alkalic nutrient broth.- 42 - In 133 of these 280 patients, other potentially intestinal pathogenic bacteria, helmint eggs or protozoon cysts have been identified. No Yersinia enterocolitica have been isolated in the control group consisting of 50 individuals without any intestinal symptoms. In 124 patients with complaints similar to the late complications of Yersinia enterocolitica infections, antibodies have been investigated by agglutination test using antigens prepared from Yersinia enterocolitica 0:3, 0:5, 0:8 and 0:9 strains. 1/40 or higher agglutination titers for 0:3 strain were found in 22 patients, for 0:9 strain in 14 patients and for both 0:3 and 0:9 strains in 19 patients. Agglutination titer of 1/160, which is accepted as significant, has been found in 36 patients. In the control group of 42 individuals without any symptoms, only one had agglutinins against 0:9 strain in 1/160 dilution. None of the patients was found to have agglutinins for 0:5 and 0:8 strains. Although Yersinia enterocolitica has been isolated from 4 patients smaller than 10 years old, most of the patients in whose sera agglutinin was detected were above 30 years old.