Serum kolesterolünün Liebermann-Buchard ve RA-1000 otoanalizörünün enzimatik kolesterol esteraz yöntemleriyle miktar belirtimi sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 60468
  2. Yazar: EREN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Elli hasta serumu üzerinde Lieberman-Burchard kolori- metrik yöntemiyle ve RA-1000 otoanalizöründe enzimatik yön temle kolesterol saptanmıştır. Elde edilen sonuçlarda, ko- lorimetrik yöntemle (Lieberman-Burchard) saptanan kolesterol değerlerinin, enzimatik yöntemle (otoanalizör üe) saptanan lardan yüksek olduğu bulunmuştur. Buna neden olarak Lieberman- Burchard renk reaksiyonunun birkaç faktör tarafından etkilen diği yapılan literatür araştırmasında saptanmıştır. Bu fak törler arasında ışık, sıcaklık, bekleme süresi, reaktifin stabilitesi, ortamda suyun varlığı sayılabilir. Bulanık, lipemik, ikterik veya hemolizli serumlarda gözlenen etki önemlidir. Kolesterolün reaksiyon ürününün spektral bölge sinde absorblanan biliverdin şekline giren bilirubin Lieberman- Burchard reaksiyonunda pozitif etkiye neden olur. Bilirubin 500 nm dolaylarında kendi absorbansı nedeniyle de direkt o- larak etki edebilir. Ayrıca küçük miktarlardaki diğer steroidler de reaksiyon verirler. Enzimatik yöntemin en bü yük avantajı hassas sonuç vermesidir. Kolorimetrik yöntem lerde sorun yaratan sterol olmayan plazma konstutientleri enzimatik yöntemlerde herhangi bir etki yaratmaz. Sonuç olarak Lieberman-Burchard yöntemi (klasik ve kit) enzimatik yönteme (otonalizör ile) oranla pozitif etki gös teren maddelerin varlığı nedeniyle daha yüksek sonuç vermek tedir. Enzimatik yöntem (otonalizör ile) ise daha hızlı ve hassastır, yüksek maliyeti nedeniyle pahalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of the cholesterol concentration in blood on fifty samples had been developed by using the colorimetric method of Li ebermann-Bur chard and enzymatic method of RA-1000 autoanalyzer. According to the results, the values of cholesterol which were estimated with colorimetric method had been observed higher than the values of cholesterol which were estimated with enzymatic method. In the literature xt had been found that the color reaction of Liebermann- Burchard affected*, by several factors including temperature light, time before reading, instability of the reagent, presence of water. The interference observed with turbid, lipemic, icteric or hemolyzed specimens in an important consideration. Bilirubin causes positive interference with the Liebermann-Burchard method by forming biliverdin which abosorbs in the spectral regioinof the cholesterol reaction product. Bilirubin can also interfere directly due to its aborbance around 500nm. A colour is also given by other sterols present in serum in small quantities. A major advantage of the enzymatic method is its sensitivity. The non-sterol plasma constiuents that give so much trouble with colorimetric methods have no influence on any of the steps in the enzymatic method. As a result, we can say that the colorimetric method.' of Liebermann-Burchard gives higher values than the enzymatic method because of presence of substan4es which affecting to the reaction. The automated enzymatic method is rapid and sensitive but expensive.