Combination treatment with YK-4-279 enhances cisplatin chemosensitivity in A549 non-small cell lung cancer cell line through alteration of EGFR-STAT3 signaling pathway via regulation of ape1
YK-4-279 ile kombınasyon tedavisinin A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattında ape1 regülasyonu yoluyla EGFR-STAT3 sınyal yolunun alterasyonu ile sisplatin kemosensitivitesini arttırması
  1. Tez No: 604707
  2. Yazar: SARA ALKHATIB HENDAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akciğer kanseri, tüm akciğer kanseri vakalarının yaklaşık percent50'sini oluşturan yüksek mortalite ve metastaz oranı ile dünyadaki en yaygın kanser türü olarak listelenmiştir. Bu hastalığın patogenezini anlamak için sarf edilen büyük çabalara rağmen, hastalık tanısı tedavinin daha zor olduğu hastalığın son aşamalarında ortaya çıkar. Kemorezistansın gelişmesi akciğer kanseri tedavisinde önemli bir engeldir. Kemoterapi etkisini arttırmak ve kemorezistanstan kurtulmak için, belirli bir proteini veya yolu hedefleyen iki veya daha fazla terapötik ajanın kombinasyon tedavisi gibi çeşitli tedavi stratejileri kullanılmıştır. Sisplatin, akciğer kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan bir antikanser ilaçtır. Bununla birlikte, Sisplatin'in etkisi ilaç direncinin gelişmesi nedeniyle kısıtlanmıştır. YK-4-259, hücresel protein-protein etkileşimini hedeflemede önemli bir rol oynayan ve hücre motilitesinin ve invazyonunun azalmasına yol açan küçük molekül inhibitörüdür. Bu çalışmada, A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattında APE1 regülasyonu yoluyla EGFR-STAT3 sinyal yolunun alterasyonu ile Sisplatin'in YK-4-279 ile sinerjistik etki etmesi hipotezini değerlendirmek için bir girişim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is listed as the most common cancer in the world with high rate of mortality and metastasis which is approximately 50percent of all lung cancer cases. Despite great efforts to understand the pathogenesis of this disease, in many cases the diagnosis occurs in the last stages of the disease when the treatment is more difficult. A significant hurdle in the treatment of lung cancer is the development of chemoresistance. Several treatment strategies have been used to enhance chemotherapy efficacy and elude chemoresistance, such as combination treatment of two or more therapeutic agents in order to target a specific protein or pathway. Cisplatin is an anticancer drug that has been frequently utilized in the treatment of lung cancer. However, the efficiency of Cisplatin is restricted due to the development of resistance. YK-4-259 is a small molecule inhibitor that plays a pivotal role in targeting cellular protein-protein interaction and leads to reduced cell motility and invasion. Herein, an attempt has been made to appraise the hypothesis that Cisplatin synergizes with YK-4- 279 through alteration of EGFR-STAT3 signaling pathway via regulation of APE1 in Non-Small Lung Cancer (NSCLC) cell line, A549.