Effects of urban transformation on the quality of life on the periphery: A survey study on Ataşehi̇r
Kentsel dönüşüm projelerinin periferisindeki alanlarda kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkileri: Ataşehir alan çalışması
  1. Tez No: 604731
  2. Yazar: MUSTAFA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZEN EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel dönüşüm, çağdaş kent kriterlerinin ve bunun yanında çevresel standartlarının sağlanması, güvenilir, sosyal ve fiziksel açıdan güçlü kentsel alanlar oluşması ve toplumda her kesimin bu haklardan eşit seviyede yararlanabilmesi ve kentsel yaşam kalitesini arttırılması amacıyla bir uygulama biçimi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Son 25 yılda, Türkiye'deki sosyal, ekonomik ve politik nedenlerden ötürü, metropollere göç sayısı önemli ölçüde artmıştır. Çözüm olarak üretilen TOKİ ile inşa edilmiş toplu konut projeleri bugünün konut modası haline gelmiştir. Ataşehir, Emlak Bankası tarafından 1990'lı yıllarda başlatılan bir uydu şehir projesiyken son yıllarda küreselleşmenin etkisi ile çok katlı konut ve ofis projeleri konseptinde inşaatların olduğu bir bölge haline gelmiştir. 2012 yılı itibariyle kentsel dönüşüm projeleri, yeniden yapılanma yasaları ile kendini gösterecek uygun bir zemin bulmuştur. Bu gelişmeler sonucunda Ataşehir, İstanbul'un hızla gelişen ve popülerliğini her geçen gün artıran bir bölgesi haline gelmiştir. Ataşehir 'in içinde bulunan Barbaros Mahallesi, ortasından geçen Atatürk Caddesi ile ikiye ayrılmış, sadece caddenin kuzeyinde kalan bölge kentsel dönüşüme uğramıştır. Kentsel dönüşüm sonrası caddenin kuzeyi modern ve yüksek katlı binalardan oluşurken, bölgenin güneyi eski tip 3-4 katlı evler ve gecekondulardan oluşmaktadır. İki bölge birbirlerine bu kadar yakın olmasına rağmen, kentsel yaşam kalitesi bağlamında büyük farklılıklar göstermektedirler. Kuzeyde başlayan kentsel dönüşümün, bölgenin periferisinde yaşayan insanları memnuniyet, aidiyet, ötekileşme gibi konularda ne şekilde etkilediği merak konusu haline gelmiştir. Bu nedenle Barbaros mahallesi bu tez çalışmasını yürütmek için uygun bölge seçilmiştir. Tez kapsamında Atatürk Caddesinin güneyinde yaşayan insanlarla derinlemesine anket çalışmaları yapılmıştır Anket ve gözlemlere dayalı bulgular sayesinde, Atatürk Caddesi'nin güneyinde yaşayan insanların, kuzeydeki kentsel dönüşümden ne şekilde etkilendikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is emerged as a form of implementation in order to develop urban environments, into contemporary environmental standards, as well as to create reliable, socially and physically livable urban areas and increase the quality of urban life for all sectors of society. In the last 25 years, due to social, economic and political reasons in Turkey, the number of migrations to metropoles have increased considerably. The mass housing projects produced as a solution started to be built with TOKI have become the residential fashion of today. Ataşehir is a satellite city project initiated by Real Estate Bank in the 1990s, but with the influence of globalization in recent years, construction has accelerated in the concept of multi-story residential and office projects. As of 2012, urban transformation projects have found a suitable environment with the changing reconstruction laws by the Government. As a result of these developments, Ataşehir has become a rapidly developing and popular region of Istanbul. Barbaros Neighborhood, which is located in Atasehir, is divided into two regions by Atatürk Street and the urban transformation was implemented only in the north of the street. After the urban transformation, the north of the street consists of modern and high-rise buildings, while the south of the region consists of old-style 3-4 story houses and squatter settlements. Although the two regions are so close to each other, they show great differences in terms of quality of life. How the urban transformation that started in the north affected the people living in the periphery of the region in terms of satisfaction, belonging and segregation has become curiosity by the authorizer. For this reason, Barbaros Neighborhood was selected as a suitable case to carry out this study. Within the scope of the thesis, to understand the effects of urban transformation on the periphery, in-depth interviews were made with the people living in the south of Atatürk Street. Survey results and observations reveal how the people living in the south of the region are affected by the urban transformation in the north.