Yetiştirici koşullarındaki türk saanen keçilerinde süt verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of milk production and quality traits of turkish saanen goats under field conditions
  1. Tez No: 604732
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ CİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma yarı entansif yetiştirici koşullarında Türk Saanen keçilerinin süt verim özellikleri ile süt kompozisyonunun belirlenmesi, aynı işletmede yıllar bazında veya farklı yıllarda farklı işletmelerde laktasyon süreleri, laktasyon süt verimleri ve bileşenlerinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen“Çanakkale İli Halk Elinde Türk Saanen Keçisinin Islahı Projesi”kapsamında yer alan seçilmiş toplam 9 işletmede 1093 baş Türk Saanen ırkı keçi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Laktasyon süreleri ve laktasyon süt verimlerine dair bilgiler değerlendirilerek analizler yapılmıştır. Günlük ortalama süt verimine ait en küçük kareler ortalaması işletmeler ortalaması 2,15 L olarak saptanmıştır. İşletme-Yıl, hayvanın yaşı, doğum tipi ve kontrol günü (her bir işletme-yıl için) istatistiksel olarak önemli etkiye sahiptir (Pişletme-Yıl=
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining milk yield and composition of Turkish Saanen goats with specific emphasis on lactation period, lactation milk yield and composition on yearly basis or on different farms under semi-intensive husbandry conditions. The study was carried out with 1093 Turkish Saanen goats from 9 farms selected within the framework of“Territorial Turkish Saanen Goat Breeding under Field conditions in Çanakkale”, which was supported by the Ministry of Agriculture and Forestry. Data on lactation period and milk yield of the goats were analyzed. Least square mean of the farms-year in daily milk yield was determined as 2.15 L. Farm-year, animal age, birth type and control day (for each farm-year) were found significant (PFarm-Year=