Eylais setosa (Acari, Hydrachnidia) türünde kurşun (Pb2+) uygulamaları ve enzim aktivitelerinin tespiti
Determination of lead (Pb+2) applications and enzyme activities i̇n eylais setosa (Acari, Hydrachnidia) species
- Tez No: 604733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, toksik bir ağır metal olan kurşunun (Pb2+), su kenesi türlerinden Eylais setosa (Acari, Hydrachnidia)'da antioksidan enzim aktivite düzeyleri farklı enzim kitleri ile (Süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon redüktaz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon S-transferaz) belirlendi. Çalışmanın temel amacı, iç sularda ağır metal birikimlerine maruz kalan zooplanktonik organizmalardaki toksik etki düzeylerinin tespit edilmesidir. Bu amaçla, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Işıklı Gölü'nden toplanan Eylais setosa örnekleri laboratuvar ortamında oluşturulan 4 farklı akvaryuma örnekler eşit miktarlarda olacak şekilde konuldu. Her bir akvaryuma farklı oranlarda Pb2+ (10-5 M, 10-4 M ve 10-3 M) yüklemesi yapıldı. Akvaryumlardaki canlı örnekler 7 gün boyunca gözlendi. Daha sonra her bir akvaryumdan hem su hem de canlı örnekler alınarak ICP-MS cihazı ile analizleri yapıldı. Bu analizler ile Eylais setosa örneklerinin absorpladığı kurşun miktarı ve örneklemelerin yapıldığı akvaryum sularındaki bu metalin miktarları ölçüldü. Buna göre, Eylais setosa'nın artan oranlarda kurşunu absorbe ettiği görüldü. Ayrıca, bu örnekler üzerinde antioksidan enzim aktiviteleri 5 farklı enzim belirleme kitleri kullanılarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant enzyme activity levels of lead (Pb2+), which is a toxic heavy metal, in water mite species, Eylais setosa (Acari, Hydrachnidia), with different enzyme kits (Superoxide dismutase, Catalase, Glutathione Reductase, Glutathione Peroxidase and Glutathione S-transferase) determined. The main purpose of this study is to determine the toxic effect levels of zooplanktonic organisms exposed to heavy metal deposits in inland waters. For this purpose, Eylais setosa samples collected from Işıklı Lake in April, May and June were placed in 4 different aquariums that were created in the laboratory in equal amounts. Pb2 + (10-5 M, 10-4 M and 10-3 M) were loaded into each aquarium at different rates. Live specimens in the aquariums were observed for 7 days. Then, both water and live samples were taken from each aquarium and analyzed with ICP-MS. With these analyzes, the amount of lead absorbed by Eylais setosa samples and the amount of this metal in the aquarium waters where the samples were made were measured. Accordingly, Eylais setosa was found to absorb increasing amounts of lead. Furthermore, antioxidant enzyme activities on these samples were observed using 5 different enzyme determination kits.