Konya Ilgın ilçesi süt sığırı barınaklarının yapısal analizi
The structurel analyses of dairy cattle farms in Ilgın, Konya
  1. Tez No: 604734
  2. Yazar: EJDER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZAL SEYFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küresel ısınma en önemli çevresel sorunlardan biridir. Dünyadaki sera gazı üretiminde süt çiftliklerinden kaynaklanan gazlar önemli bir yer tutmaktadır. Süt üretiminden kaynaklanan zararlı gazların çevresel etkilerini en aza indirmek için, hayvan barınaklarının planlama ilkelerine uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bu çalışma, Konya'nın Ilgın ilçesinde bulunan süt sığırı barınaklarının yapısal özelliklerini incelemek ve hayvan refahına uygunluğunu ve çevreye etkilerini belirlemek amacıyla 2017-2018 yıllarında yapılmıştır. Araştırmada, bölgedeki süt sığırı barınaklarını temsil edebilecek özelliklere sahip 20 adet barınak amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. İncelenen barınakların yapısal özelliklerini, yardımcı tesisleri ve gübre yönetim uygulamalarını belirlemek için yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Barınakların yapısal özelliklerini daha detaylı incelemek için ölçüm, gözlem ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, süt sığırı barınaklarının yaklaşık % 50'sinin son on yılda,% 25'inin 1990'dan önce yapıldığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen barınakların % 70'inde barınak projeleri işletme sahibinin kendi düşüncesi iken sadece barınakların % 30'unda bir uzman desteği ile projelerin tasarlandığı belirlenmiştir. İncelenen barınakların %20'sinde kapasite üzerinde hayvan mevcut iken %80'inde ise kapasite eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada, incelenen işletmelerin önemli bölümünde gübre yönetimiyle ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadığı ve çevre kirliliğini önleyici bir sistem olmadığı belirlenmiştir. Araştırma alanındaki süt sığırı barınaklarının planlama ilkelerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi, hayvan refahı, üretim performansı ve çevre kirliliği açısından çok faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Global warming is one of the most important environmental problems. Gases from dairy farms play an important role in greenhouse gas production in the world. In order to minimize the environmental impact of harmful gases from milk production, animal shelters should be constructed in accordance with the planning principles. This study was conducted in 2017-2018 in order to examine the structural characteristics of dairy cattle shelters in Ilgın district of Konya and determine their suitability to animal welfare and their effects on the environment. In the study, 20 shelters representing characteristic features dairy cattle shelters in the region were determined by sampling method. A face-to-face survey was conducted to determine the structural properties of the shelters, auxiliary facilities and fertilizer management practices. Measurements, observations and photo shoots were carried out to examine the structural features of the shelters in more detail. As a result of the study, it was determined that approximately 50% of dairy cattle shelters were built in the last decade and 25% before 1990. While 70% of the shelters examined within the scope of the research, shelter projects were thought by the owner of the enterprise, only 30% of the shelters were designed with the support of an expert. It was observed that 20% of the shelters examined had over-capacity animals and 80% lack of capacity. In the research, it has been determined that there is no regulation about fertilizer management in most of the enterprises examined and there is no system to prevent environmental pollution. The rearrangement of dairy shelters in the research area in accordance with the planning principles will be very beneficial in terms of animal welfare, production performance and environmental pollution.