Konya'nın Ilgın ilçesinde bulunan Ilgın fay hattı civarındaki yer altı sularında ve toprak gazında radon aktivite seviyelerinin belirlenmesi
Determination of radon activity levels in soil gas and ground water in the Ilgin district of Konya located near the Ilgin fault zone
  1. Tez No: 380883
  2. Yazar: EKREM ŞÜKRÜ TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konya' nın Ilgın ilçesi, Orta Batı Anadolu' da ki Ilgın Fay Hattı' nın güney kısmında yer almaktadır. Bu bölge aynı zamanda birinci dereceden deprem bölgesi olup Ilgın Fay Hattı bölgenin depremselliğini karakterize etmektedir. Bu çalışmanın amacı bu bölgedeki jeolojik fayların bulunduğu civarda yer altı sularında ve toprak gazında radon (Rn-222) aktivitelerini ölçmek ve aralarındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu bölgede bulunan 13 doğal kaynak, 7 kuyu ve bu kuyuların beslediği 13 musluk suyundan alınan örneklerin radon aktiviteleri belirlenmiştir. Ayrıca yine bu bölgedeki 11 farklı noktada toprak gazı radon aktiviteleri belirlenmiştir. Radon aktivite ölçümleri AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detektörü ile gerçekleştirilmiştir. Yer altı suları için ölçülen radon konsantrasyonları 0.59 ila 58.57 kBq/m3, toprak gazı radon konsantrasyonları ise 0.22 ila 64.75 kBq/m3 aralıklarında ölçülmüştür. Radon konsantrasyonu ölçülen 33 su örneğinin 24 tanesi USEPA (United States Environmental Protection Agency) tarafından tavsiye edilen 11.1 kBq/m3' lük güvenlik sınırı değerinin altında ölçülmüştür. Bu suların sindirim yoluyla tüketimine bağlı olarak radon kaynaklı alınan radyasyonun yıllık etkin dozları minimum 0.11 μSv, maksimum 11.71 μSv olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ilgın is a town of Konya Province and lies at the southern rim of the Ilgın Fault Zone in the mid-west of Anatolia. This area is also in the first-degree earthquake zone. The Ilgın Fault Zone is characterizes the seismicity of the area. The purpose of this study was to investigate radon (Rn-222) activity relationship between in soil gas and ground waters in the vicinity of the geologic fault zones. Radon measurements in water samples collected from 13 natural spring water sources, 7 wells and 13 taps that were supplied from the investigated wells and in soil gas at 11 different locations in the area were performed by an AlphaGUARD radon gas analyzer. The measured radon concentrations ranged from 0.59 to 58.57 kBq/m3 for ground waters and from 0.22 to 64.75 kBq/m3 for soil gas. 24 of the 33 water samples had radon concentration levels below the safe limit of 11.1 kBq/m3 recommended by the United States Environmental Protection Agency (USEPA). The doses resulting from the consumption of these waters were calculated. The calculated annual effective doses received from the consumption of these waters were 0.11 μSv for minimum and 11.71 μSv for maximum due to the radon in the waters.