Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türk Saanen keçi sürüsüne ait süt verim özelliklerinin kantitatif genetik analizi
Quantitative genetic analyses of milk yield traits in Turkish Saanen goat herd of Çanakkkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 604739
  2. Yazar: MERT MANDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL TÖLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Süt keçisi yetiştiriciliği yüksek süt ve döl verimine sahip ırklarla yapılmaktadır. Bu nedenle yüksek süt verimi ve yüksek süt içeriği özellikleri için genetik ıslah önem arz eder. Süt keçilerinde bir ıslah programı planlanması için süt veriminin ve süt içeriğinin genetik parametre tahminleri yapılmaktadır. Bu çalışmada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde yetiştirilen Türk Saanen genotipi keçi sürüsünün 2001-2015 yılları arasında alınan süt verimi ve süt bileşenlerine ait genetik parametre tahmini yapılmıştır. Çalışmada, 343 Türk Saanen keçisinin toplam 3422 kontrol günü süt verisi kullanılmıştır. Süt verimlerine ait kalıtım derecesi, genetik ve fenotipik korelasyonlar tahmin edilmiştir. Baba modeline ait süt özelliklerinde REML ve birey modeline ait süt özelliklerinde Bayesian temelli Gibbs Sampling yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada süt verimine ait h2 tahminlerinde en yüksek değer 6. kontrol gününde (h2=0,46) belirlenirken, en düşük h2 laktasyonun pik döneminin yaşandığı 2. kontrol gününde (h2=0,07) belirlenmiştir. Süt yağ verimi en düşük h2 2. kontrol gününde (h2=0,12) belirlenirken, en yüksek değer 3. kontrol gününde (h2=0,66) gözlenmiştir. Kontrol günlerine göre süt protein verimi h2 tahminleri süt yağı verimine benzer bir dalgalanma izlerken, h2 değerleri 0,03-0,48 arasında değişmiştir. Baba modelinde en yüksek kalıtım derecesi değeri h2= 0,56 ile günlük süt verimine (GSV) aittir. Süt yağ oranı (SYO), süt protein oranı (SPO), süt yağ miktarı (SYM) ve süt protein miktarı (SPM) h2 sırasıyla 0,14, 0,21, 0,33, 0,30 olarak tahmin edilmiştir. Birey modelinde ise GSV, SYO, SPO, SYM ve SPM özellikleri için h2 sırasıyla 0,21, 0,22, 0,20, 0,19 ve 0,22 olarak tahmin edilmiştir. Çalışmada GSV ile SYO ve SPO oranları arasında negatif fenotipik korelasyon katsayıları belirlenirken (-0,28; -0,11), GSV ile SYM ve SPM arasında yüksek düzeyde pozitif fenotipik korelasyon katsayıları (0,83; 0,90) belirlenmiştir. Baba ve birey modelleri arasında GSV, SYM ve SPM ile ilgili benzer genetik korelasyon katsayıları tahmin edilmiştir. Ancak GSV ile SYO ve SPO özelliklerinde baba modelinde pozitif genetik korelasyon katsayıları (0,26; 0,05), birey modelinde GSV ile SYO ve SPO özellikleri arasında negatif genetik korelasyon katsayıları (-0,12; -0,22) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dairy goat production systems are profitable only with high-yielding genotypes. Therefore, genetic breeding is important for high milk yield and high milk contents. In order to plan a breeding program in dairy goats, genetic parameters of milk yield and milk content were estimated. In this study, the genetic parameters of milk yield and milk components that were taken between 2001 and 2015 from the Turkish Saanen genotype goat herd reared in Çanakkale Onsekiz Mart University were estimated. 3422 control days of milk data of 343 Turkish Saanen goats were used in the study. Heritability, genetic and phenotypic correlations of milk yields were estimated. Bayesian based Gibbs Sampling methods were used in the milk properties of the sire model, in the milk properties of the individual model and in the sire model. In the study, while the highest value of h2 estimates of milk yield was determined on the 6th test day (h2=0.46), the lowest value of h2 estimates was determined in lactation peak period, which corresponds to the 2nd test day (h2=0.07). The lowest value of the milk fat yield, that is h2, was estimated at the 2nd test day (h2=0.12) while the highest value was estimated at the 3rd test day (h2=0.66). While milk protein yield h2 estimations were similar to those of milk fat yield, milk protein yield h2 values ranged between 0.03-0.48. The highest heritability value is daily milk yield (DMY) with h2=0.56 in the sire model. Milk fat content (FC), protein content (PC), milk fat yield (FY) and milk protein yield (PY) h2's were estimated as 0.14, 0.21, 0.33, 0.30, respectively. In the sire model, h2 has been estimated as 0.21, 0.22, 0.20, 0.19, and 0.22 for DMY, FC, PC, FY and PY of traits, respectively. In the study, while the negative phenotypic correlation coefficients were determined between DMY and FC, and between DMY and PC (-0.28; -0.11), the high positive phenotypic correlation coefficients were determined between DMY and FC, and between DMY and PC (0.83; 0.90). Similar genetic correlation coefficients of DMY, FY and PY were estimated in the sire and in the individual models as well. However, positive genetic correlation coefficients were found between DMY and FC, and DMY and PC traits in the sire model (0.26; 0.05) and negative genetic correlation coefficients were found between DMY and FC, and between DMY and PC traits in the individual model (-0,12; -0.22).