Tepeoba-Havran (Balıkesir) porfiri bakır-molibden yatağında sıvı kapanımı incelemeleri
Fluid inclusi̇on studies in Tepeoba (Balıkesir-Edremit) Cu-Mo deposit
  1. Tez No: 604740
  2. Yazar: MEHMET TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tetis Metalojenik Kuşağı içerisinde yer alan Batı Anadolu'da farklı tipte epitermal Au-Ag-Sb, hidrotermal Pb-Zn-Cu-Au, skarn Pb-Zn-Cu-W-Mo-Fe ve porfiri Au-Cu-Mo cevherleşme ve yatak mevcuttur. Tepeoba Cu-Mo yatağı %0.33 Cu, %0.041 Mo içermekte ve toplamda 26 milyon ton rezerve sahiptir. Cevherleşmeler Permiyen-Triyas yaşlı metamorfik/sedimanter kayaçlar ile Oligosen-Erken Miyosen yaşlı granitler ile ilişkili olarak gözlenmektedir. Tepeoba yatağı dokusal, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri bakımından porfiri sistem ile ilişkilidir. Cevherleşmeler yan kayaç içerisinde çoğunlukla breşik ve damar/ağsı şeklinde gözlenmekte ve kalkopirit, pirit, molibdenit, sfalerit, pirotit, limonit, malahit ve azurit içermektedir. Kuvars minerallerindeki sıvı kapanım topluluklarının (FIA) petrografik ve mikrotermometrik farklılıkları göz önüne alınarak sıvıca zengin (sıvı ort. %70), gazca zengin (gaz ort. >%70) ve katı faz içeren (çoğunlukla tuz kristali ve opak mineral) sıvı kapanım toplulukları ayırtlanmış ve cevher oluşturucu çözeltilerin NaCl+KCl+FeCl2 bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Gazca zengin kapanımların homojenleşme sıcaklıkları ort. 370ºC olup, %1 NaCl eşdeğeri tuz içermektedir. İki fazlı (L+V) kapanımların homojenleşme sıcaklıkları ort. 300ºC olup, %9 NaCl eşdeğeri tuz içermektedir. Tuz içeren kapanımların homojenleşme sıcaklığı değerleri 500ºC'ye kadar çıkmakta olup (hematit içeren kapanımlarda >600ºC), ort. %35 NaCl eşdeğeri tuz içermektedir. Cevher damarlarının katodolüminesans ve sıvı kapanım incelemeleri ile farklı dönemlerde gelişen cevher oluşturucu çözeltiler ile ilişkili farklı damarlar belirlenmiştir. Elde edilen homojenleşme sıcaklığı ve tuzluluk değerleri porfiri bakır yatakları ile uyumlu olup, Batı Anadolu'daki diğer porfiri bakır yataklarına benzerlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Tethys metallogenic belt in western Turkey has a variety of types of mineralization such as Au-Ag, porphyry Au-Cu-Mo, Fe-skarn and epithermal Pb- Zn-Cu-Au. The Tepeoba Cu-Mo deposit has a total reserve of 26 million tons averaging 0.33% Cu and 0.041% Mo. Mineralization is hosted by Permo-Triassic metamorphic/sedimentary rocks and Oligocene-Early Miocene granites. The deposit is typical of porphyry systems in terms of mineralogical, textural and geochemical characteristics in the nearby area. Mineralization is mainly in breccias and veins/stockworks in the host rocks consisting of chalcopyrite, pyrite, molybdenite, sphalerite, pyrrhotite, limonite, malachite and azurite. On the basis of the petrographic and microthermometric behavior of fluid inclusions assemblages (FIA) hosted in quartz, liquid-rich (liquid c.70%), vapor rich (vapor c. >70%) and multiphase inclusions (mostly halite, sylvite, hematite) were identified, and the results Show that the ore-forming hydrothermal fluids are enriched in NaCl+KCl+FeCl2. Th of vapor-rich inclusions are c. 370 ºC and c. 1 wt.% NaCl equiv. Salinity, L+V inclusions have Th c. 300 ºC and c. 9 wt.% NaCl equiv. Salinity. Halite-bearing inclusions have high Th up to c. 500 ºC (hematite? Bearing inclusions c. >600ºC) and high salinities of c. 35 wt.% NaCl equiv. Combining fluid inclusions with cathodoluminescence of the veins, different vein filling events and associated fluids were identified. This allows a better time evolution of the fluids and mineralization to be determined. The measured homogenization temperatures and salinities are compatible with porphyry copper deposits and consistent with the other porphyry copper deposits and prospects in western Turkey.