Yabancı yatırımların ekonomik büyümeye katkıları: Türkiye ekonomisi için değerlendirme
Contribution of foreign investments to economic growth: evalution for Turkey's economy
- Tez No: 604775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar, herhangi bir ekonomi için önemli bir ekonomik büyüme kaynağı olarak görülmektedir ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), altyapıda-üstyapıdaki iyileşme, istihdam yaratma, ihracat ve ticaret performansında büyümede önemli bir role sahiptir. Bundan dolayı tezin amacı Türkiye yabancı yatırımların ekonomik büyümeye katkısını incelemektir. Tez çalışmasında ikincil veri kullanılmıştır. Dünya Bankası databank Türkiye kalkınma göstergeleri verileri, TOBB 2017 ekonomik raporu, OECD 2018 Türkiye ekonomik araştırma raporu, T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan 2018 uluslararası yatırım pozisyonu raporu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı doğrudan yabancı yatırım raporları, T.C. Ticaret Bakanlığı verileri, T.C. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı 2017 raporu, Uluslararası Yatırımcılar Derneği 2017 uluslararası doğrudan yatırım girişleri raporu ve UNCTAD 2018 dünya yatırım raporu kullanılarak Türkiye doğrudan yabancı yatırımları incelenmiş ve tartışılmıştır. Ardından Dünya Bankasından elde edilen 1980-2015 kesin verilerden yararlanılarak Türkiye'nin ekonomik büyümesinde doğrudan yabancı yatırımların etkisini belirlemek için regresyon ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Etki-tepki analizi sonuçlarına göre, GSYİH değişkeni, seramaye oluşumu ve ihracat değişkeninde orta çıkan bir birimlik şoka karşın pozitif tepki gösterse de, bu tepki sadece bir dönem istatistiksel açıdan önemlidir. Sermaye oluşumu ve ihracat değişkenleri doğrudan yabancı yatırımlarda meydana gelen bir birimlik şoka karşın istatistiksel bakımdan anlamlı tepki göstermese de, sermaye oluşumu, ihracat ve GSYİH değişkenlerinde meydana gelen bir birimlik şoka karşın pozitif ve istatistiksel açıdan anlamlı olan bir dönemlik anlamlı tepki göstermektedir. %5 anlamlılık düzeyinde sadece sermeye oluşumundan doğrudan yabancı yatırımlara doğru nedensellik ilişkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment is seen as an important source of economic growth for any economy, and the Gross Domestic Product (GDP) plays an important role in the improvement of infrastructure-superstructure, employment opportunity, export and trade performance. Therefore, the aim of the thesis is to examine the contribution of foreign direct investment ın economic growth of Turkey. Secondary data was used in the thesis. The World Bank development indicators data of Turkey, TOBB 2017 economic report, Turkey 2018 OECD economic survey report, R. T. Central Bank 2018 international investment position report, R. T. Ministry of Industry and Technology foreign direct investment reports, R. T. Ministry of Commerce's data, R. T. Investment Support and Promotion Agency 2017 report, International Investors Association 2017 foreign direct investment report and UNCTAD world investment report 2018 is used to examine and discuss foreign direct investment in Turkey. Then, regression and ANOVA analysis was performed to determine the impact of foreign direct investment in Turkey's economic growth by using precise data obtained from the World Bank for period 1980-2015. According to the results of the impact-response analysis, although the GDP variable reacts positively to one-unit shock in capital formation and export variable, this response is only statistically significant for one period. Although capital formation and export variables do not show a statistically significant response to one-unit shock in foreign direct investments, capital formation, export and GDP variables show a positive and statistically significant period-significant response to one unit shock. At the 5% level of significance, there is a causal relationship from capital formation to direct foreign investment.