Türkiye'de sanat ve tasarım dergilerinin kapaklarında görsel algı ilkeleri
Art magazine and design in Turkey use of visual determination principles on the cover
- Tez No: 604774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ÇELİKSAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir dergi kapağı hazırlanırken, görsel algı ilkeleri derginin yapılan her sayfa tasarımı aşamasında olmazsa olmaz yapı taşlarıdır. Başlık, amblem vb. unsurlar kullanılarak görsel algı bilinçli olarak yaratılır. Sadece tipografi tekniği kullanılarak oluşturulan bir dergi kapağında da bu ilkeler karşımıza çıkmaktadır.Görsel algı ilkelerinin iç içe kullanılmasıyla dergi kendini öne çıkaran ürün haline gelmiş, karakteristik bir yapı kazanmıştır. Günümüzde hedef kitlesine bu yöntemler ile ulaşan birçok dergi bulunmaktadır. Okuyucular, derginin ismi ile birlikte, kapağı oluşturan karakteristik tasarımına da bakarak takip ettiği derginin özelliklerini bilinç altında tutar.Bu bağlamda, dergilerin tasarımında kullanılan, görsel algı ilkelerini oluşturan öğeler olan tipografi, çizim, fotoğraf vb. görsel malzemeler ile birlikte, reklam,yerleştirmeleri de bir bütünü oluşturmaktadır. Tüm bunlar göz ardı edemeyeceğimiz Gestalt Kuramı'nın sağlıklı uygulaması ile derginin-dergilerin verdiği mesajın-mesajların algılanmasını sağlamaktadır. Çoğu zaman kapakta kullanılan tasarım iç ve arka sayfalarda da kullanılmış olup aynı görsel algı ilkeleri ile devam ettirilmekte, devamlılık sağlanmaya çalışılmaktadır. Kapakta kullanılan öğeler ile iç sayfalardaki diğer öğeler ile uyum sağlayarak okuyucunun görsel algısına ve onun tercih etmesi için en uygun biçimde tasarlanır. Günümüzde, tasarım öğelerinin yer aldığı dergi kapaklarında tipografinin kullanımı, birden fazla mesajın aynı anda verilmesi için daha hassas çalışma yapmayı gerektirir.Toplam dört bölümden oluşan çalışmada, ilk bölümde“Problemin Tespiti ve Çalışmanın Amacı”gibi başlıklar açıklanmıştır. İkinci bölümde;“Dergi”başlığı altında“Algı”konusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde;“Dergi Yayıncılığı”konularına değinilmiştir. Dördüncü bölümde;“Türkiye'de Sanat ve Tasarım Dergi Kapaklarının Görsel Algı İlkelerine Göre Değerlendirmesi”yapılmıştır. Tez çalışması için seçilen örnek dergiler görsel algı ilkelerinin özellikle Gestalt Kuramı kurallarına göre değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual perception principles are the pillars of magazine cover design at every phase. Visual perception is created consciously with elements such as title logo etc. A magazine cover which only uses typography technic will also include these principles. A magazine became a product and gains a characterictic value by using core visual perception principles. There are many magazine who reach out to their target audience through these methods. The readers keep the features of the magazine by characterictic design that makes up the magazine cover design as well as the title and the name. İn this context, visual perception principles which make up the magazine coverdesign, with these components. İt is an undeniable fact these all of these element constitute along with Gestalt theory and correct application, help the message magazine ar e trying get, perceived. Most of the time on the cover of a magazine the principles of visual perception are displayed with same consistency, therefore using all design element everywhere possible. The item used on the cover should be in harmony with other item in order to provide a sense of unison in the most suitable way. İn today world the use of typography with design element on magazine cover requires a more sensitive work to bring more theme one message at a time. My thesis has four chapter, in the first chapter;“The aim of ”Problem Detection and Purpose of Research“ titles such as. In the second chapter; Under thw heading ”Magazine“, ”Perception“ is mentioned. Third chapter discusses; ”Magazine Publishing“ has been mentioned. In the fourth chapter; ”According to visual Perception Evaluation Principles of Art and Design Magazine Cover in Turkey" it was made. Selected samples magazines for the thesis work have been tried to be evaluated according principles especially Gestalt theory.